HaberlerZeytin Atığından Enerji Üretecek


Bu yıl kuruluşunun 60'ıncı yılını kutlayan Marmarabirlik hem atıktan enerji üreterek verimliliğini artıracak hem de Ar-Ge projeleri ile değişik damak tatlarını tüketiciye sunacak. Dünyanın en büyük zeytin üreticisi Marmarabirlik, Ar-Ge çalışmalarıyla ürün gamını geliştirirken, verimlilik çalışmalarına da odaklandı. Kasım ayında zeytin atıklarından enerji üretmeye başlayacak birlik, böylece hem atıkların hem de zeytin kara suyunun bertarafı sorununu çözmüş olacak.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, geçen yılın Marmarabirlik için birçok alanda ilklerin yılı olduğunu, yurt genelinde 81 ilde tüketicilerle buluşan Marmarabirlik’in, ayrıca 44 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla zeytin ve zeytinyağı sektöründe Türkiye’yi temsil ettiğini söylüyor. Hidamet Asa, 2010 yılından bu yana yoğunlaştıkları Ar-Ge çalışmalarıyla zeytini sofraların dışına da çıkararak kuru ve sıvı sabun olarak da üretmeye başladıklarını, Gemlik tipi sofralık siyah zeytin ile markalaşan Marmarabirlik’in son 3 yılda 200 civarı barkodlu ürün çeşidini 320’ye çıkararak zeytinin katma değerini artırdığını belirtiyor.

TÜBİTAK Projeyi Onayladı
Yönetim Kurulu Başkanı Asa, Marmarabirlik’in geleceğini Ar-Ge’de gördüklerini vurgulayarak projelerini şöyle anlatıyor: “Zeytin atıklarından enerji üretilecek olan 3 milyon liralık projemiz TÜBİTAK tarafından onaylandı. Kasım ayında deneme üretimine başlayacağız. Üretilen enerji Marmarabirlik entegre tesislerinin ve genel müdürlük binasının bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak. Proje kapsamında kurulacak olan gazlaştırma türbini de dünyada ilk olacak. Egzozdan çıkacak atık ısıyı da zeytin kara suyunun bertarafında kullanacağız. Böylece yıllık 800 bin liralık maliyetten kurtulacağız. Tesis geri kazanımda yüzde 95 verimlilikle çalışacak.” 2 yılsonunda ise Marmarabirlik çevresindeki 100 kilometrelik alanda atıkların ve zeytin kara suyunun bertaraf edilmesi konusunda hizmet vermeye başlayacak.

Turquality Desteği ile Dünya Markası Olacak
Bu yılı yeniliklerin yılı ilan etmiş Marmarabirlik. Hidamet Asa, “Ar- Ge çalışmalarıyla ürün çeşitliliğine ağırlık verdik ve çok yol kat ettik. Soslu ve çeşnili zeytin, kuru selenin beyaz ambalajı, zeytinyağı sıvı ve kuru sabunu yeni ürünler arasında yerini aldı” diyor. Marmarabirlik’in damakları şaşırtan bir diğer Ar-Ge ürünü de çikolatalı zeytin şekeri. Hidamet Asa, tüketicilerin bu ürüne önce önyargıyla yaklaştığını, ancak tadımın ardından büyük beğeni kazandığını vurguluyor. Dünya markası olmaya soyunan Marmarabirlik, Turquality desteklerinden yararlanmak için hazırlıklarını tamamlamış. Ayrıca “tanınmış marka” için de başvurusunu yapmış. Raftaki payını artırmanın yanı sıra Marmarabirlik, dünya pazarlarının aranan lezzeti de olmak istiyor.

Hava, Deniz ve Demiryolu Restoranlarında da Yerini Alıyor
Türk Hava Yolları ile sürdürdükleri çalışmanın markanın bilinirliği ve gücünü artırdığına dikkat çekiyor Hidamet Asa. Son olarak Atlas Jet ve Bursa’nın deniz ulaşım şirketi olan Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) ile de anlaştıklarını ve ürün gönderimine başladıklarını söylüyor. Bir diğer gelişme ise pek çok havaalanında yemek hizmeti veren BTA ile de görüşme halinde olmaları. Asa, gelecek yıllarda Marmarabirlik markasını demiryollarına da taşıyacaklarının sinyalini veriyor. Asa; “Ürünün katma değerini yükseltiyor, markasal değerimizi her geçen gün yukarı taşıyoruz. Sektörde piyasa belirleyicisi konumundayız” diyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al