HaberlerYerli Otomobile Özel Teşvik: Yeter ki Gel


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yerli otomobil yapılmasına ilişkin, "İlk defa açıklıyorum; içinizde bir 'babayiğit' varsa, içinizde 'ben yerli otomobili yapacağım' diyen varsa, gelin kardeşim sizlerle özel teşvik konuşmaya hazırız" dedi.

Çağlayan, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından bu yıl "Gelişim için Değişim" konsepti ile düzenlenen 5. Otomotiv Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin otomobilin motorunu da aktarma organlarını da yapacak akla, bilgi birikimine, mühendise, müteşebbise sahip olduğunu belirterek, "Size soruyorum; kafamız bir Alman'dan, bir İtalyan'dan, Japon ya da Koreli'den daha mı az çalışıyor? İddia ediyorum daha da fazla çalışıyordur" diye konuştu.

Yerli otomobil konusunu, Türkiye'nin dışarıya bağımlığını azaltmak için "göbek bağını kesme"ye benzeten Bakan Çağlayan, şunları kaydetti: "Türkiye bunu yapabilecek güce, akla, sermayeye sahiptir. Yan sanayimizle iftihar ediyorum. Yan sanayimiz bir otomobilin yüzde 85'ini yapabilecek yetkinliği, güce ve imkana sahiptir. Türkiye, otomobilini, uçağını, helikopterini de üretecek. Yerli otomobilden kastımız adının Ahmet, Mehmet olması değildir. İstiyorum ki nasıl Hyundai denildiğinde Güney Kore, Toyota denildiğinde Japonya akla geliyorsa, Türkiye'nin otomobil markası olduğunda Türkiye akla gelsin."

İçinizde 'babayiğit' Varsa Gelin Özel Teşvik Konuşalım
Çağlayan, hükümet olarak yerli otomobil yapılması konusunda sonuna kadar kararlı olduklarını belirterek, şunları kaydetti: "Bunu burada ilk defa açıklıyorum; içinizde bir 'babayiğit' varsa, içinizde 'ben yerli otomobili yapacağım, çağrıya uyuyorum' diyen varsa, yerli ya da yabancı kim olursa olsun gelin kardeşim sizlerle özel teşvik konuşmaya hazırız. Gelin oturup beraber tartışalım. Şunu çok iyi bilmenizi istiyorum; devlet olarak böyle bir yatırım için de adeta 'sessiz hisse' denilen bir anlamla bir 'altın hisse' ile devlet olarak yatırım yapacak özel sektörümüzün yanında olmayı aklımıza koyduğumuzu bilmenizi istiyorum.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al