HaberlerYerli Elektrikli Lokomotif Testleri Başarıyla Geçti
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün Müşteri Kurum olarak yer aldığı, TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü’nün yöneticiliğini ve TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü’nün yürütücülüğünü yaptığı “E1000 Tipi Elektrikli Lokomotif Geliştirilmesi" isimli projenin “Yerinde İnceleme ve Sonuç Raporu Toplantısı” 26 Şubat 2016 tarihinde Eskişehir TÜLOMSAŞ tesislerinde yapıldı.


E1000 Testleri Başarıyla Geçti
Yapılan test sürüşünde 1000 tonluk katar ağırlığı bağlanan lokomotif eğimsiz yolda test edildi. Test sırasında kalkış ve duruşlar esnasında dizi yavaşlatma ve kayma kızaklama önleme sistemleri başarı ile test edilerek 1000 ton yükle performans isteri olan 65 km/h hedefi yakalandı. 2015 Kasım ayında Bilecik rampalarında yapılan eğimli yol testlerinde % 2,8 eğimde 520 ton yükle dur-kalk testleri ve 520 ton ile rejeneratif iniş ve durma testleri yapılan lokomotif testlerden başarı ile geçmişti.

E1000 Nedir?
Çekiş ve kontrol sistemleri ile, Türkiye’de yerli olarak üretilen en güçlü araç durumunda olan E1000 Projesi ile TCDD’nin manevra ve kısa mesafe yük taşıma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, modern AC sürüş sistemine sahip 1 MW gücünde elektrikli lokomotif geliştirilmesi ve prototip üretimi yapıldı.
Dünyada sadece gelişmiş ülkelerin sahip olduğu ve raylı araç sektöründe katma değeri en yüksek bileşenlerden olan cer konverteri, cer kontrol ünitesi, merkezi kontrol ünitesi gibi raylı araç sürüş ve kontrol sistemleri yurt içinde tasarlandı ve üretildi.

Proje ile yurt dışından tedarik edilen ve lokomotif maliyetinin yaklaşık yarısını kapsayan;
·         Cer konverteri (E1000 projesi ile ilk kez)
·         Cer kontrol ünitesi (E1000 projesi ile ilk kez)
·         Lokomotif merkezi kontrol ünitesi(E1000 projesi ile ilk kez)
·         Cer trafosu(E1000 projesi ile ilk kez)
·         Yardımcı güç ünitesi
·         Lokomotif kumanda ve izleme masası yazılımları gibi alt sistem bileşenleri tamamen yurt içinde tasarlanıp üretildi.

İlk 28 Ay İçinde İki Lokomotif Daha Yapılacak
Toplam yerlilik oranının %90’ın üzerinde olduğu Proje’nin sonuç raporunun kabulü ile birlikte PSUP (Proje Sonuçları Uygulama Planı) başlayacak. Üretimi yapılan prototip lokomotif TCDD Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek. PSUP kapsamında TCDD’nin hizmetine verilmek üzere sözkonusu lokomotiften ilk 28 ay içinde iki tane daha TÜLOMSAŞ ve MAM Enerji Enstitüsü tarafından yapılacak.

(AA)

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al