HaberlerWIPO Genel Kurul Toplantıları Cenevre'de Sürüyor


Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WIPO) 2015 yılı Genel Kurul Toplantıları için Cenevre’de bulunan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN başkanlığındaki Türk heyeti önemli temaslarda bulunmaya devam ediyor.

Bu yıl 55’incisi gerçekleştirilen ve yaklaşık 180 ülkeden 1000’e yakın delegenin katıldığı Genel Kurul Toplantısında Türkiye adına açılış konuşması yapan Prof. Dr. Habip ASAN, WIPO’nun son dönemde küresel fikri mülkiyet hakları sistemlerine ilişkin kaydettiği gelişmeler nedeniyle Genel Direktör Francis GURRY’yi tebrik etti. Prof. Dr. ASAN, ülkemizin son dönemde kaydettiği gelişmeler hakkında da Genel Kurul üyelerine bilgi verdi. Bu kapsamda WIPO Akademisi ile işbirliğinde ülkemizde sınai mülkiyet hakları ve fikri haklar alanında eğitim vermek üzere iki eğitim merkezi açılması yönünde çalışmaların devam ettiği vurgulandı. Ayrıca ülkemizde fikri ve sınai haklar alanında bir yüksek lisans programı açılmasına yönelik WIPO ile yürütülen müzakereler neticesinde 2016-2017 döneminde Bilkent Üniversitesi’nde WIPO işbirliğinde bir programın açılacağı bilgisi Genel Kurul üyeleri ile paylaşıldı.

Prof. Dr. ASAN başkanlığındaki Türk Heyeti Genel kurul toplantılarının yanı sıra ulusal sınai mülkiyet ofisleri ve uluslararası kuruluşlarla yoğun temaslarda bulunuyor. Bu kapsamda Avrupa İç Pazar Uyum Ofisi (OHIM) Başkanı Antonio CAMPINOS başkanlığındaki OHIM heyetinin yanı sıra İngiltere, Fransa, Singapur, Kırgızistan, İspanya heyetleriyle ikili görüşmeler yürütülecek. Ayrıca, Dünya Kadın Buluşçular Derneği Başkanı ile de bir ikili görüşme yapılması planlanıyor.

5 Ekim 2015 tarihinde başlayan Genel kurul çalışmaları, gündem kapsamında Genel Kurula sunulan önerilerin üye ülkelerce oylanmasını takiben 15 Ekim 2015 tarihinde sona eriyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al