Temmuz 2013Türk Sanayisinde Patentin Önemi


Türk Sanayisinde Patentin Önemi Son 10 yıl içinde ülkemizde yaşanan gelişmelere bakacak olursak gelinen nokta sanayicilerimiz açısından azımsanmayacak ölçüde sevindiricidir. Özelikle devletin sanayiciye verdiği güvenle birlikte cesur sanayi hamleleri de devam etmektedir.

Teknoloji ve sanayide böylesine güçlü adımlar atılıyorken üzerinde düşünmemiz gereken en önemli sorumumuz ise katma değer üretimi olmalıdır. Üretime değer katan yenilik ve geliştirme çalışmalarının sonucu elde edilmesi gereken katma değerli ürünlerimizin artırılması ekonomimize olan katkıyı da şüphesiz artıracaktır.

Her yazımızda vurguladığımız patent üretimi ve patente dayalı Ar-Ge sistemlerinin geliştirilmesi bu noktada en büyük yardımcımız olacaktır. Dünya pazarında ucuz iş gücü kullanarak düşük maliyetli ürünler üreten ve yerine göre taklitçilikle nitelendirdiğimiz Çin, Hindistan gibi ülkelere dahi baktığımızda yükselen patent sayılarına paralel olarak gelişen ekonomilerini referans gösterebiliriz.

Patent başvurularındaki sayısal değerlerin ekonomilere olan katkılarını görmek istiyorsak, ABD, Japonya, G. Kore, Çin, Almanya gibi ülkelerin yıllık patent başvuruları bizlere en iyi örneklerdir.

Sanayicilerimiz bu noktada yaptıkları Ar-Ge çalışmaları sonucu elde ettikleri yenilikleri koruma altına almak zorundadırlar. Patent aldıkları her yenilik için istedikleri gibi bir pazar oluşturarak düşük kalitede ucuz ürün satma kâbusuyla uyanmadan kendi kalitesiyle kendi markasıyla kendi geliştirdiği ürün vasıtasıyla sanayicilerimiz rahat bir nefes alabilirler.

Dünya ekonomileri bu şekilde büyümeye devam ederken bizler de üzerimize düşen görevlerimizi en iyi şekilde yapmalıyız. Şüphesiz 2023 ekonomik hedeflerinin gerçekleşmesi katma değeri olan üretimden geçiyor.

Güzel günler dileklerimle,


Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al