HaberlerTürk Markaları 'En İyiler' Kulübünde


Turquality programı kapsamında 82 Türk firması 93 markayla dünyadaki krize rağmen 'en iyiler' kulübüne girmeyi başardı 

Dünyanın ilk ve tek marka geliştirme programı Turquality dünyada yaşanan krize meydan okudu. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 82 Türk firması 93 markayla Turquality programı kapsamında 'en iyiler' kulübüne girdi. Toplam 30 firma 34 marka ile 250-500 bin lira arasında değişen Turqality desteklerinden yararlandı. Restoran ve kafeler de program kapsamına alındı. Yurtdışında franchise sistemiyle şube açan firmanın kuruluş maliyetinin 250 bin dolarlık faturasını da devlet ödüyor.

Devler Türk Ortak Arıyor
Türk ürünlerin yurtdışında markalaşması milyar dolarları yöneten dünya devlerinin yönünü de Türkiye'ye çevirdi. Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre birçok Avrupalı CEO, ortak arayan Türk firmalarıyla işbirliği görüşmeleri yapıyor. Tasarımdan pazarlama ve satış sonrası hizmetlere kadar bütün süreçleri kapsayan marka geliştirme programı Turquality adeta prestij ligine dönüştü. Türkiye'nin kilogram başına ihracattan elde ettiği gelir 1.46 dolarken, Turquality'e dahil firmaların ortalaması ise 2.15 dolara

Destekler 10 Yıla Çıktı
Programda firmalara markalaşma sürecinde tanıtım, reklam, kira, danışmanlık gibi destekler sağlanıyor. Mayıs ayı itibariyle beş yıl olan yararlanma süresi 10 yıla çıkarıldı. Gastronomi sektörü de programa dahil edilirken, böylece sadece üretim değil hizmet sektörünü de kapsayan bir yapıya dönüştürüldü. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, markalaşma ve tasarım kavramlarının önemine dikkat çekerek, hedeflerinin markalı ihracatı artırmak olduğunu belirtti. Bakan Çağlayan, yeni teşvik sisteminin ana ekseninin yüksek katma değer ve ileri teknoloji olduğunu da vurguladı.

250 Bin Dolar Devletten
Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) yurtdışı destek programları kapsamına restoran, kafeleri de aldı. Yurtdışında franchise sistemiyle şube açan firmanın kuruluş maliyetinin 250 bin dolarlık bölümünü devlet ödüyor. Ayrıca 100 bin dolara kadar da kira desteği veriliyor. Devlet desteğinden yararlanılması için öncelikle markanın Türkiye'de ve hedef pazarlardan en az birinde markanın tescili gerekiyor. Bu kriterleri taşıyanlar doğrudan DTM'ye başvurabiliyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al