HaberlerTürk Malı İmajı Kazandırıyor


Ev tekstilinde ‘Türk Malı’ imajı oturmaya başladı. TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık buna kanıt olarak EVTEKS Fuarı’nı örnek gösterdi. Küçükçalık “Fuarı 40 bini yabancı 114 bin kişi gezdi. 1.5 milyar dolarlık sipariş verdi” dedi.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, ev tekstilinde Türk malı imajanın oturduğunu belirterek “Son 10 senede markalaşacak bir platforma geldik” dedi. Buna örnek olarak mayıs ayı sonunda gerçekleştirdikleri dünyanın en büyük ikinci ev tekstili fuarı EVTEKS’i örnek gösteren Küçükçalık “Fuarı 114 bin kişi ziyaret etti. 79 ülkeden 40 bin yabancı geldi. Fuarda Türk firmaları 1.5 milyar dolarlık sipariş aldı” dedi. Fuarın artık dünyadaki firmaların ajandasına girdiğini de anlatan Küçükçalık “Bundan sonra EVTEKS markasını el ele verip daha da belirgin hale getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

İhracat Hedefine Ulaşmak için Fuarcılığa Önem Vermeliyiz
Ev tekstilinde inovasyon, marka ve EVTEKS Fuarı’nın önemli olduğunu söyleyen Küçükçalık “Bu üç birim iyi çalışırsa bu ülke uçar. 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için fuarcılığa önem vermeliyiz” dedi. Küçükçalık, en büyük sıkıntının daha büyük bir fuar alanı olduğuna da dikkat çekerek uluslararası bir fuar alanı yapılması gerektiğini söyledi. Yıllık ihracatlarının TİM’e göre 3.8 milyar dolar olduğunu, bunun bavul ticaretiyle birlikte 6 milyar doları bulduğunu anlatan Küçükçalık “İhracatta dünyada 4’üncüyüz. Ancak kalitede ilk sıralardayız. İhracatta 45 milyar dolarla Çin 1’inci, 8 milyar dolarla Pakistan 2’nci, Hindistan ise 4 milyar dolarla 3’üncü” dedi. Dünya Bankası’nın yayınladığı bir raporda Türkiye’ye ‘Katma değeri düşük, tekstilden çık’ tavsiyesini de eleştiren Küçükçalık “Türkiye’nin ihracatının kilogramı 1.5 dolar. Bu rakam ev tekstilinde 10.5 dolar. Tül perdede 15 doları buluyor. Katma değeri daha da yüksek yeni sektörlere de bakalım ama evdeki bulguru da unutmayalım. Zaten devlete yükü de yok” dedi.


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al