Ocak 2013Türk Jetleri İçin Hayalet Buluş


Hacettepe Üniversitesi Teknokentdeki Türk mühendisleri, ileri teknoloji ürünü bir uçak boyası üretti. Türk jetleri artık radara yakalanmayacak. Radara yakalanmama özelliğine sahip bu özel boya ile boyanan savaş uçakları, "hayalet jetler" haline gelecek.

Türkiye'nin en büyük 5 teknokenti arasında bulunan Hacettepe Üniversitesi Teknokentdeki firmalar, daha önce ithal edilen birçok ürünü üretmeye başladı. 126 ofisin bulunduğu teknokentte doluluk oranının yüzde 100 seviyesine çıktı.

Hacettepe Üniversitesi Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Tuncay Delibaşı, yürütülen çalışmalar konusunda bilgi verdi. Delibaşı, savunma sanayii konusunda da önemli adımlar atıldığını belirterek, şunları söyledi: "Çelik yelek üretiyoruz. Başka hangi alanlarda bizim kuvvetli yönlerimiz var diye düşündük, savunma konusunda çok sayıda firmamız vardı. Bunlarla işbirliğine giderek savunma şirketi ortaklığı yaptık. Artık kendi “çelik yeleğimizi” ve roket parçası olan “roket tapasını” yapabiliyoruz. Önceden çelik yeleği bin 500 Euro’dan alıyormuşuz, bizdekiler 980 Euro. Bu savunma şirketiyle şu anda özel giysiler geliştirme işine girdik. Yurt dışından da talep var. Pilot kıyafeti gibi ürünler Önceden ithaldi, şimdi biz yapıyoruz. Şu anda ihaleler hazır, ihalelere giriyoruz. Artık bunları kendimiz yapacak konumdayız. Uçakların radara yakalanmamasını sağlayan çok ilginç bir uçak boyası buluşumuz var. Mühendis bir hocamızın ürettiği bu uçak boyasını sadece ABD Silahlı Kuvvetleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri alıyor. Radara yakalanmamanın yanında çatlamama özelliği de bulunuyor. İleri teknoloji ürünü olan bu dayanıklı boya ile uçak boyalarını daha ticari bir ortamda üretme girişimimiz Stratejik olarak devam edecek."

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al