HaberlerTürk Buluşu Sayesinde Boyu Uzadı


Boyunun kısa olmasından dolayı sıkıntı yaşayan üniversite öğrencisi, Dokuz Eylül Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu ile Uz. Dr. Onur Hapa'nın yaptığı 2 operasyonla 4 yerinden ameliyat edilerek 16 santimetre uzatıldı. Operasyon öncesinde 1,50 olan genç, 1,66 metrelik boya ulaştı.
 
Türk bilim adamlarının büyük buluşu sonrasında Avrupa Patent Enstitüsü'nden patenti alınan "Uzayabilen Mekanik İntramedüller Çivi"nin uygulandığı bacakların üst bölgesinde, bacağa ağırlık uygulayıp kıvırma hareketiyle 3 ayda 8,5 santimetre uzama sağlandı. Kahramanmaraş'ta yaşayan Sütçü İmam Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi 25 yaşındaki Ahmet Turan Taşdönderen, 1,50 metre boya sahip olmasından dolayı sıkıntı yaşadığını, moralinin bozulduğunu, boy uzatmak için çare aradığını anlattı.
 
Bacağını Her Gün Kıvırarak 3 Ayda 8,5 Santim Uzadı 
DEÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'yla irtibata geçtiğini ve yapılan iki ameliyatla boyunun 16 santimetre uzatıldığını dile getiren Taşdönderen, "Annem her gün bacağıma kıvırma hareketi yaptı. Böylelikle bacağımın üst bölgesi her gün 1 milimetre uzadı. Artık kendimi çok daha iyi hissediyorum. Daha önce moralim çok bozuluyordu. 
Artık toplumun içine daha rahat giriyorum. Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi. 

Bacaklar Sırayla Uzatıldı 
Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu ise Ahmet Turan Taşdönderen'in bacaklarının üst kısmına Avrupa Patent Enstitüsü'nden patenti alman "Uzayabilen Mekanik İntramedüller Çivi" uygulaması alt kısmına ise İllizarov yöntemini uyguladıklarını ifade etti.
 
Havıtçıoğlu, bacakların bir kısmının içerden yapılan sistemle bir kısmının ise dışarıdan yapılan sistemle uzatıldığını dile getirerek şunları kaydetti: "Bacakların üst bölgesini 3 ayda 8,5 santimetre uzattık. Alt kısmında 7,5 santimetrelik uzatma gerçekleştirdik.
 
Toplamda 16 santimetrelik uzama gerçekleştirildi. Hastanın dengesi sağlandı. Bu uygulamayı herkese yapmıyoruz. Bu tür sağlık sorunları olan ve gerçekten de boyu çok kısa olan kişilere yapıyoruz. Hastamız çok uyumlu. Söylediğimiz her şeyi yaptı, kontrollerini Kahramanmaraş'tan gelerek hiç aksatmadı. İki taraflı uzatma yapıldığı zaman önce bir taraftan başlıyoruz, 20 gün sonra ise diğer bacağı uzatıyoruz. Hastanın her iki bacağını üzerine basmadan ihtiyaçlarını görmemesini uygun görmüyoruz. Bizim için yeni olan ve patentini aldığımız sistemde günde 1 milimetrelik uzatma gerçekleştiriyoruz. Kemikle birlikte damar ve sinir de uzuyor.
 
Bundan sonraki aşamada hastanın kolları da daha iyi duruma getirilebilir. 10-11 santimetrelik uzatmaya kadar kol ve bacak oranında sıkıntı olmayabiliyor ama daha fazlasında kollardaki kısalık çok belirgin görülebiliyor. Kolları da gerekirse uzatabiliriz."

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al