HaberlerTosya Pirincine Coğrafi Tescil İşareti Çalışması


Tosya ilçesinde yetişen Sarıkılçık, Akçeltik ve Yaşar pirinçlerine coğrafi işaret alınması çalışması kapsamında, çeltik tarlalarında inceleme yapıldı. Kaymakam Mehmet Türköz, ilçede yetiştirilen pirinçlere coğrafi işaret alınması için Türk Patent Enstitüsüne başvurulmasının ardından başlatılan çalışmalarda sona gelindiğini belirtti.

Şuana kadar gerçekleştirilen bilimsel çalışmalara yönelik rapor hazırlandığını ifade eden Türköz, bu raporu ziraat odasına teslim edeceklerini bildirdi. Türköz, ilçenin 3 temel özelliğinin bulunduğunu vurgulayarak, 'Kapımız, telamız ve en önemlisi de pirincimiz. Bu üç üründen Türkiye çapında en çok bilinen Tosya pirinci. Tosya pirinci, damağımıza en uygun pirinçlerden biri. Bu çalışmalardan aldığımız sonuç için çok mutluyum. İnşallah bu sene müracaatımızı yaparız ve belgemizi alırız' dedi.

Aşağı Dikmen köyünde çeltik tarlalarında inceleme yapan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Görevlisi Hasan Akay ise 2011 yılında başlatılan bilimsel çalışmaların özellikle sarıkılçık pirinç çeşidine yönelik olduğunu kaydetti.

Sarıkılçık çeşidinin yüksek kalitede olduğunu tespit ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: 'Özellikle kar suyunun büyük etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Amerika'da yapılan çalışmalarda, kar suyuyla çeltik üretiminde yüksek oranda kaliteye ulaşıldığı belirlenmişti. Biz de burada aynı özelliği yakaladığımızı düşünüyoruz. Çünkü, Devrez Çayına, Ilgaz Dağı'nın kar sularının karışmasından dolayı Devrez Vadisi'nde yetişen bütün pirinçlerin kalite açısından yüksek olduğunu gördük.'

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al