Kasım 2014Tescilinizin İptal Riskine Karşı Markanızı Kullanın


Pekçok marka sahibi tescille birlikte markanın tamamen koruma altına alındığını zanneder ancak sanılanın aksine markanızın korunması için tescilden sonra da yapılması gerekenler var! Markanızın sağlıklı bir şekilde korunabilmesi için markanızı kullanmanız ve bu kullanımı ispatlayan delilleri (fatura, reklam, gümrük çıktıları, sergi fuar katılımları vs.) muhafaza etmeniz ilerideki iptal riskine karşı sizi koruyacaktır. 

Türkiye de dâhil olmak üzere Dünya’nın birçok ülkesindeki Sınai Mülkiyet Kanunlarına ve marka mevzuatlarına bakıldığında, markanın tescilden sonraki 3 ya da 5 yıllık süre (bu süre ülkenin marka kanununa göre değişmektedir)  bitiminden sonra ya da geriye dönük son 3 ya da 5 yıl içinde haklı bir neden olmaksızın kullanılmaması, hükümsüzlük (marka tescilinin iptali) nedeni olarak kabul edilmektedir. Örneğin Rusya’daki marka kanunu markanızı tescil tarihinde itibaren 3 yıl boyunca kullanmama hakkını veriyor. Ancak 3 yılın bitiminden sonra markanızı kullanmakla yükümlüsünüz. Eğer 3 yılın sonunda markanızı kullanmaya başlamamış iseniz ya da geriye dönük olarak son 3 yıl içinde ispatlanabilir bir kullanımınız yok ise markanız iptal riskiyle karşı karşıya kalabilir! Markanızın tescilini almak isteyen birisi tarafından iptal işlemi başlatılması halinde kullanım delili ya da neden kullanamadığınıza dair haklı gerekçe sunamamanız durumunda markanız Resmi kurum tarafından iptal edilecektir.  

Peki markanızın ilgili ülkede kullanımı için gereken yatırım ve iş bağlantılarınız henüz hazır değilse ve yakın gelecekte ihracat hedefiniz yoksa ne yapmalısınız? Bu durumda markanızı ilgili ülkede yeniden müracaat ederek riski ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece markanızın yeni başvurusuyla birlikte tescile bağlanana kadar geçecek olan süreyi ve akabindeki 3-5 yılı iptal riskiyle karşı karşıya kalmadan ihracat hedeflerinize ulaşmak için değerlendirebilirsiniz.

Unutmayın marka en değerli yatırımınızdır, tescilden sonra da korunması için gerekli önlemi alarak geleceğinizi garanti altına alın.

Eser Sipahioğlu 
Destek Patent / Yurtdışı Marka Bölüm Yöneticisi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al