HaberlerTarihi Tescilli Markaya İcra Şoku


Tarihi Tescilli Markaya İcra Şoku


Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin marka ismi, 2008 yılına ait 37 bin 500 dolarlık borç senedi ödenmediği için icra kanalıyla satışa çıkarıldı. 91 yıllık mazisi olan meşhur köftecinin sahibi, kendi adına düzenlenen senedin karşılığını tüm ısrarlara rağmen alacaklısına ödemedi.

 Marka Bedeli Belirlendi

Ankara 6. İcra Müdürlüğü’nün 2009/3325 esas sayılı dosyasıyla başlatılan icra takibinde Sultanahmet Köftecisi markasının sahibi adına kayıtlı 15 markaya haciz konulup bu markaların satış işlemleri başlatıldı. Bilirkişi, markalara 2 milyon lira değer biçti.

 Tescilli Marka Olmanın Getirisi

 91 yıllık mazisiyle ismini tescilleyen "Sultanahmet Köftecisi"nin yaklaşık 15 markasına 2 milyon lira değer biçilmesi, tescilli markanın getirisinin ne denli önemli olduğunu hatırlattı. 3. kuşak varislerin yönettiği işletmenin markalarının icra yoluyla satışa çıkarılması ayrı bir tartışma konusuyken, markalara biçilen değer de bir o kadar ilgi çekici oldu.  

  Satış Gerçekleşebilir

 İcra İflas Kanunu hükümleri gereğince markalar birinci satışta bu değerin yüzde 60’ına, (1 milyon 200 bin) ikinci satışta ise değerinin yüzde 40’ına (800 bin TL) satılacak. Markanın satışı gerçekleşirse Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin artık hukuken bu markayı kullanma hakkı kalmayacak. Bu aşamadan sonra 91 yıllık markayı, yeni sahibi kullanmaya hak kazanacak.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al