HaberlerTaklide Karşı Uluslararası Koruma

Gürallar, Almanya’da Destek Patent ile taklit ürünlere karşı mücadele ediyor...

Destek Patent, tüm dünyada müşterilerinin tasarım haklarını koruyarak taklit ürünlere karşı yoğun bir şekilde mücadelesini sürdüyor. Destek Patent, Gürallar Grup’a ait olan LAV markalı ürünleri, Frankfurt’ta düzenlenen dünyanın en büyük züccaciye fuarı Ambiente 2015’te sergileyen uluslararası bir şirketin ürünlerine el koydu.

Türkiye’nin lider sofralık porselen ve cam ürünler üreten Gürallar Grup’un  bir standıyla yer aldığı fuarda LAV markalı cam ürün grubuna ait ürünlerin uluslararası bir başka şirketin standında taklit ürünleriyle yer aldığı tespit edildi. Gürallar Grup yöneticilerinin aktardığı bilgiler ışığında harekete geçen Destek Patent’in Yurtdışı fuarlar hukuk danışmanlığını üstlenen Almanya proje ortağı sayesinde fuar yönetimiyle birlikte standında LAV markalı ürünlerin taklit tasarımlarına yer veren şirketin ürünlerine el koydu. LAV markalı ürünleri taklit eden şirketin ürünleri toplatılırken şirkete ceza kesildi. Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Türk şirketlerinin tasarıma önem vererek dünya pazarlarında rekabet etmeye başlamasını görmek gurur verici. Destek Patent olarak Türk şirketlerinin tasarım haklarını tüm dünyada titizlikle ve başarıyla koruyoruz. Türk ürünlerinin fikri mülkiyet hakları Destek Patent’e emanet” dedi.

Tasarımların haklarını koruyoruz
 

Gürallar Grup Lav Cam Fabrikası Tasarım Müdürü Direnç Gül, “Gürallar Grup olarak uluslararası alanda bütün ürünlerimizin tescillerini yaptırırak, tasarım haklarını koruma altına alıyoruz. Ambiente 2015 fuarında 4 seri bardak ürünümüzün taklit edildiğini ve başka bir standda yer aldığını gördük. Bunun üzerine Destek Patent uzmanları ve gümrük yetkililerine durumu bildirdik. Sonucunda taklit ürünleri kaldırdılar ve firmaya da ceza kestiler” dedi.

Taklit ticari kazanca dönüşmedi

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Türk şirketlerinin global pazarlarda tasarımlarıyla fark yaratarak rekabet ettiğini görmek bize gurur veriyor. Eskiden bu tür olaylarla Türk şirketleri karşı karşıya kalırdı. Şimdi görüyoruz ki Türk şirketleri de tasarıma önem veriyor, haklarını koruyarak taklit ürünlerin önüne set çekiyor. Bu bilincin ve farkındalığın hızla tüm şirketlerimizde de yerleşmesinin ülkemiz içn büyük önemi var.” diye konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka, Patent ve Tasarım Tescili başta olmak üzere, Sınai Mülkiyet Haklarına ilişkin tüm işlemlerinizde Destek Hep Yanınızda…

HİZMETLERİMİZ

Marka, Patent ve teknolojik gelişmeler hakkında güncel haberleri takip edin...

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer,
büyüyemez!
Bilgi Al

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al