HaberlerSürücünün Dalgınlığını Algılayan Akıllı Direksiyon


Otomobil kullanmak son derece dikkat gerektiren bir eylem. Yapılan en ufak hata, en küçük dikkatsizlik çok kötü bir şekilde sonuçlanabiliyor. Geliştirilen akıllı direksiyon teknolojisi sayesinde dalgın bir şekilde otomobil kullanan sürücüler otomobil tarafından uyarılıyor.

Almanya merkezli mühendislik firması Hoffman and Krippner‘dan araçlar için akıllı direksiyon çözümü de ekleniyor. Söz konusu teknoloji direksiyon başında uyuyan, kalp krizi geçiren veya anlık olarak kontrolü kaybeden kişilerin kaza yapmasını önlemeyi amaçlıyor.  

Hoffman and Krippner’ın sistemi direksiyonlar içine sensörler yerleştirilmesi mantığına dayanıyor. Basınca duyarlı olan bu direksiyon içindeki sensör kaplaması, rezistif dokunmatik ekranlar kabilinden iş gösteriyor ve sürücülerin direksiyona uyguladığı basınç seviyesini durmadan 7 gün 24 saat boyunca kontrol ediyor.

Bu verileri dahili mikroişlemci birimiyle çözümlemeye dayanan sistem, sürücünün direksiyona uyguladığı kuvvetin düşmesi ya da azalması halinde (Direksiyonunu hemen başında uyuduğunda olduğu gibi) alarm veriyor ve böylelikle hem sürücüyü hem de araçta olan diğer yer alan yolcuların hepsini uyandırabiliyor, bunun yanında akıllı direksiyon dinlenmeleri konusunda stratejik bildirimler yapabiliyor.

Ayrıca akıllı direksiyonun üzerindeki 10 nokta istendiği gibi programlanarak istenen komutların yerine getirilmesi sağlanabiliyor. Örneğin direksiyonun bir yerine dokunarak radyo kanalları arasında gezinilebiliyor veya bir diğerine basarak ses ayarlarını yapmak mümkün oluyor.

Diğer sistemlere göre daha hassas olduğu vurgulanan direksiyonun sürücü terlediğinde ve hatta eldiven taktığında bile basıncı doğru bir şekilde algılayabildiğine dikkat çekiliyor. Bu direksiyonların otomobillerdeki yerini alması için birkaç yıl daha geçmesi gerektiği söyleniyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al