HaberlerSultanahmet Köftecisi Taklitle Savaşıyor


İstanbul 2 No’lu Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi, 1920 yılında kurulan Sultanahmet Köftecisi’nin adıyla SuperFresh markası altında satılan ürünlerin toplatılması ve el konulmasına karar verdi.

Taklitçileri ve ismini izinsiz kullananlara karşı hukuk savaşı başlatan İstanbul’un asırlık lezzet durağı Sultanahmet Köftecisi, Yıldız Holding bünyesindeki dondurulmuş gıda devi Kerevitaş-SuperFresh aleyhine açtığı davada ihtiyati tedbir kararı aldırdı. Sultanahmet Köftecisi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, marketlerde Kerevitaş tarafından SuperFresh markalı dondurulmuş “Sultanahmet köftesi” satılmasının engellenmesi amacıyla açtıkları davanın lehlerine sonuçlandığını bildirdi. Mahkeme kararının ardından Kerevitaş-SuperFresh’in ürünlerini toplatılmasını beklediklerini kaydeden Tezçakın, şöyle devam etti:

“Satışı durdurduk demelerine karşın, bunu yapmadılar. Aylarca dedektif gibi market market dolaşarak delil topladım. Durdurduk dedikleri satışların sürdüğünü tespit ettirdim. İstanbul 2 No’lu Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde ihtiyati tedbir davası açtık. Mahkeme, 2015/33 esas No’lu kararıyla ürünlerin ticari amaçla bulunduruldukları yerlerden toplatılmasına ve el konulmasına karar verdi. Ayrıca, Sultanahmet köftesi adı altında Reklam, tanıtım yapılmasını da yasakladı. Tüm bunlara ek olarak avukatlarımız, bu işin sorumluları hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na ceza davası açılması için şikayette bulundu.”

Marketlere Uyarı
Marketlerde satılan ürünlerin Sultanahmet köftesi ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığının altını çizen Tezçakın, “Bugünlerde ismimizi izinsiz kullandığı için hakkında dava açtığımız bir firma, gazetelere ilan verip marketlerde Sultanahmet köftesi satacaklarını duyuruyor. Sultanahmet köftesi yüzde 100 dana etinden imal edilir. Çakma ürünlerle ilgili ilanlarda içeriğine bakıyoruz, kuzu-dana karışımı yazıyor. Biz bir asırdır dananın kaburga ya da kürek kısmındaki yağlı eti kullanarak köftelerimizi yoğururuz. Dana-koyun eti karışımından Sultanahmet köftesinin lezzeti elde edilmez. Şimdiden bu firmayı ve bu firmanın ürünlerini satacak marketleri uyarıyoruz. Kesinlikle dava açacağız ve çok ciddi tazminatlar ödemek zorunda kalacaklar” diye konuştu. 
 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al