HaberlerStadyumlar Elektrik Santrali Olacak


Güngören Belediyesi Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ligi kapsamında gerçekleştirilen Bilim ve Proje yanşmasında ilginç icatlar dikkat çekti. 

Fizik derslerinde öğrendiklerini değerlendiren mucit, stadyumlarda taraftarlann zıplamasından elektrik üretecek sistem geliştirdi. Yarışmaya katılan Ergün Öner - Mehmet Öner Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Mehmet Ali Akbulut'un 'Piezo Stat' çalışması jüriden tam not aldı. Akbulut, fizik dersinde Piezo maddelerinin iki tarafına basınç uygulanınca kutuplaşma sonucu elektrik enerjisi ortaya çıktığını öğrendi. Bu fizik kuralını projelendiren öğrenci, stadyumu dolduran binlerce seyircinin takımlarını desteklemek için zıpladığı sırada elektrik üretilebilen sistem geliştirdi. 

Proje için aylarca çalıştığını dile getiren Mehmet Ali Akbulut, "Seyircilerin ayaklarını bastığı yerlere piezo stat uygulaması yapacağız. Elde edilen elektriği elektronik bilbordlarda ve hatta stadın aydınlatılmasında da kullanacağız. Böylece elektrikte büyük tasarruf sağlanabilir." diye konuştu. 

Ufuklar İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Saltuk Buğra Karacan'm geliştirdiği Akıllı Kale projesi de topun kale çizgisini geçip geçmedigi tartışmalarını bitirecek bir çalışma. Yanşmada birinciler dizüstü bilgisayar ile ödüllendirilirken, ikinci ve üçüncülere ise fotoğraf makinesi hediye edildi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al