Ekim 2012Söktaş Grubu'ndan Gıda Sektörüne Yepyeni Bir Marka: MOOVA


 

Tekstil sektörünün önemli yatırımcısı Söktaş Grubu, tarım ve gıda sektörüne iddialı girdi. Söktaş Grubu 100 yıllık aile geleneği hayvancılık deneyimini Efeler Çiftliği’ne aktardı.Tasarım, planlama ve uygulama ile 10 yıllık uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan Efeler Çiftliği’nin temelleri 2005 yılında atıldı. Toplam 6.450 baş hayvanıyla Türkiye’nin ve Avrupa’nın sayılı büyük çiftliklerinden biri olan Efeler Çiftliği, hastalıktan arı ve ISO 22000Gıda Güvenliği Yönetim Sistem Sertifikası’na sahip olan Türkiye’nin ilk işletmesi olarak karşımıza çıkıyor.


İnovatif Süt Üretimi
Avrupa Birliği standartlarında üretilen sütün mililitre başına 100 bin bakteri sınırı varken, Efeler Çiftliği’nde üretilen sütte ise izin verilen bakteri oranı mililitrede sadece 3 bindir. Çiftlikteki hayvanlara asla antibiyotik verilmiyor, soy ağaçları büyük bir titizlilikle kaydediliyor. Söktaş Grubu, Efeler Çiftliği’nde ürettiği sütünü, 2011 yılı itibariyle, yine kendi iştiraki olan Moova markası altında kullanıyor. Efeler Çiftliği’ne 30 dakika mesafede yer alan MoovaFabrikası, 26.400 m2 açık alan 10.000 m2 kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük fabrikalarından biri olarak görülüyor. Fabrikanın günlük 360 ton çiğ süt işleme kapasitesi bulunmaktadır. Efeler Çiftliği ve fabrika birbirine çok yakın bir mesafede bulunduğundan, çiftliğin sütü besin değerini hiç kaybetmeden, tazeliğini koruyarak fabrikaya gelip, anında işlenip paketleme yapılıyor.

Çiftçiler Ekosistemin Parçası Oldu
Moova Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Kayhan ailelerinin 100 yılı aşkın bir süredir hayvancılıkla uğraştığını belirterek “Bu, bizim geleneksel olarak en iyi yaptığımız işlerden biri. Birikimimizle, değerlerimizle ve fark yaratan yatırım anlayışımızla, en saf, en taze ve en lezzetli sütü, tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Kurduğumuz ekosistem, hem bölgeye çok ciddi bir katma değer sağlayacak hem de süt pazarına yeni bir anlayış getirecek. Çevresindeki çiftçileri ekosisteminin içine alması; anlaşmalı çiftçilerine yem ve süt alım garantisi vermesi, gerektiğinde veteriner temin etmesi; böylelikle örnek alınacak bir kırsal gelişim modelini hayata geçirerek büyüyen bir ekosistem oluşturması da, Efeler Çiftliği’nin ve Moova markasının farklı yatırım anlayışını ve yarattığı değerleri ortaya koyuyor” dedi. Kayhan, sözlerine,“Yeni bir markayız, süt ve peynirle yola koyulduk. Moova markasıyla, tüketicilere, ihtiyaçları olduğunda ulaşabilecekleri ve her zaman güvenebilecekleri bir marka altında hayat kalitelerini geliştirebilecekleri doğal ve “premium” gıda ürünleri sunmayı sürdüreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Markalaşmanın Önemi Büyük
Tekstil sektörünün önemli yatırımcısı Söktaş Grubuna 2003 yılından beri vekillik hizmeti verildiğini belirten Destek Patent A.Ş. Bölge Müdürü Şengül Balcı Mete, “Pazara iddalı bir şekilde Moova markasıyla giriş yapan Söktaş Grubun markalaşmaya verdikleri önemi takdir etmek gerekir. Özellike tekstil alanında çok başarılı bir konumda olan Söktaş Grubun tekstilde koruma altına aldığı yaklaşık 15 markası bulunmaktadır. Moova ile giriş yaptığı gıda sektöründe ise 20 markası bulunan Söktaş Grup, özellikle Moova markasını ABD ile birlikte Avrupa’da 26 farklı ülkede koruma altına almıştır. Biz de Destek Patent olarak Moova markasının yolunun açık olmasını diliyor, markalaşmaya verdikleri önemden dolayı Söktaş Grubu tebrik ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al