HaberlerSensörlü Kask, Görme Engellilerin Gözü Olacak


Bursa'da meslek lisesi öğrencilerinin geliştirdiği kask, görme engellilerin engellere takılmadan kolaylıkla yürümesine imkan sağlıyor. Kask, sensörler vasıtasıyla sağ, sol ve öndeki nesneler hakkında kulaklıklar vasıtasıyla engelliye bilgi veriyor. Duvar, çukur yada başka bir engel durumunda, 'dur' diye bilgi vererek engellinin duvara çarpmasını yada çukura düşmesini engelliyor. Yollarda sayısız engeli aşmak zorunda kalan engelliler için öğrencilerin geliştirdiği kask umut oldu. Henüz patent aşamasındaki kask, Bursa Ovaakça Şarık Tara Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri tarafından tasarlanarak geliştirildi. 

Görme Engelli Duvara Çarpmayacak, Çukura Düşmeyecek
Ovaakça Şarık Tara Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Öğretmeni Mesut Ceyhan, proje ile görme engellilerinin yolda giderken karşılarına çıkan engelleri algılamasını sağladıklarını ifade etti. Ceylan, şu bilgileri verdi: "Bu proje sayesinde görme engeliler, etrafındaki nesneler hakkında kulağına gelen sesle uyarılıyor. Sistem, sensörlerin etrafındaki mesafeleri okumasıyla çalışıyor. Görme engelinin kulağına sağ sol ve öne şeklinde ikaz veriyor. Mesafe ani olarak değiştiğinde görme engelliye 'dur' diye bilgi veriyor. Bu ani değişme, ya önünde bir çukur var yada duvar var anlamına geliyor. Bu şekilde sensörler sayesinde görme engelli duvara çarpmaktan yada çukura düşmekten kurtuluyor. Bu öğrencilerimizden gelen fikirle hayata geçirildi." dedi.

6,5 Metreye Kadar Mesafeyi Ölçüyor
Sensörlerin gece gündüz her şartta hizmet verdiğini belirten Ceylan, kaskın özelliklerini şöyle sıraladı: "Üç sensör var, bunlar 6,5 metreye kadar mesafeyi ölçebiliyor. Ölçtüğü mesafeyi içerisindeki mikro denetleyici sayesinde değerlendiriyoruz ve görme engellinin kulağına etrafındaki nesnelerin kaç santimetre uzaklıkta olduğu konusunda bilgi veriyoruz. Kulaklıklar sürekli takılı oluyor ama daha sessiz ortamlarda kulaklık takılmadan da duyulabiliyor." diye konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al