HaberlerSamsung'u Apple Zengin Etti


Samsung'un mikroçip gelirlerinin yüzde 80'i Apple tarafından sağlanıyor. Samsung ile işbirliğini bitirmek isteyen Apple, bakalım Samsung'a ne kadar zarar verebilecek? 

Samsung ve Apple arasında yaşanan gerilimin büyüklüğünü teknolojiyle ilgili herkes biliyor. Pek çok patent davasında haklı bulunan Apple, böylece Samsung'un Galaxy S2 sonrası tasarım anlayışını değiştirmesini sağladı. Hala pek çok model ile davalık olan iki firma, davaların yanında çok sıkı iş ortağı.

Apple'ın en büyük tedarikçisi olan Samsung, mikroçip gelirlerinin yüzde 80'ini Apple'dan alıyor. Samsung'a en büyük gelir kapılarından biri olan Apple, 'düşmanına' artık bu kadar yüksek bir desteği vermek istemiyor. Bu yüzden tedarik zincirini değiştiren Apple, hala Samsung'tan tam olarak kopabilmiş değil.

Apple, hala A serisi işlemleri başta olmak üzere RAM ve bellek yongalarını da üreten Samsung, sadece iPhone'a değil pek çok Mac modeline de parça tedarik ediyor. İşlemci üretimi için TSMC ile anlaşan Apple, hala Samsung'a ürettirse de önümüzdeki günlerde üretimi tamamen TSMC'ye kaydırmayı planlıyor.

Samsung'un ürettiği Apple A6 işlemcisi, Apple'ın geliştirdiği mimariyi kullanıyor. iPad, iPad mini, iPod, iPhone gibi A serisi işlemcilerin kullanıldığı cihazlara üretim yapan Samsung, çok ciddi bir üretim bölümünü Apple'a ayırmış durumda. Apple'ın 2013 sonu ile beraber bu işbirliğini kısmen ya da tamamen bitirip, TSMC'ye kaydırması bekleniyor. Mikroçip gelirlerinde büyük bir düşüş yaşama ihtimali olan Samsung, boşalacak üretim bantlarından nasıl yararlanacak merak konusu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al