BlogProofstack’in Farkı Nedir? 4. RÖPORTAJ


Destek Patent ve Proofstack iş birliği sayesinde proje ve eserlerin korunması için gereken yasal delil elde etmeyi sağlayan Proofstack’in tescil ya da patentten farkı nedir? Proofstack kurucularından Kadir Kurtuluş sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.

Proofstack patent ya da tescil yerine geçer mi?
Proofstack kesinlikle tescil değildir, Proofstack bir tespittir. Marka, Patent, Faydalı Model gibi işlemler tescildirler. Fakat tescil edilebilen fikri hakların yanında tescil edilemeyenler çok daha büyük yer alır.
Ülkemizde ve dünyada telif hakları tespiti için yapılabilecekler sınırlı. Noter onayı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü isteğe bağlı tescil, mahkeme tespiti ya da en eski yöntem olan kapalı bir zarfta iadeli taahhütlü kendine posta gönderimi. Bu işlemlerin hepsi esasında zamanın ve varlığın kanıtı için yapılmaktadır çünkü telif koruması alenileşme ve zaman ispatı ile başlar.  Yukarıda yazılı kurumlar nezdinde yapılan bu işlemler Türkiye’de geçerlidir fakat yurt dışında geçerlilikleri tartışmalıdır.
Proofstack projesinde tüm dünyada telif hizmetini verecek delili oluşturabilmek için birçok Avrupa ülkesi ve Türkiye elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarıyla anlaşma yapılmıştır. 1 Temmuz 2016 ‘da yürürlüğe giren AB Dijital Tek Pazar ile ilgili eIDAS yasaları ile uyumlu zaman damgalama işlemi yapabiliyor. (Anlaşma yapılan ülkeler: Almanya-Exceet, Estonya- SK, İspanya-Tractis, Fransa – Universign, Slovakya-Disig). Buna göre Türkiye’de Proofstack aracılığıyla telif hizmeti aldığınız belge tüm AB mahkemelerinde kesin delil olarak geçerli olabiliyor. Bu sayede ve AB’ye girmeden, sadece AB üyelerinin yararlanabildiği dijital tek pazarın bir kısım faydalarını sağlamış, eserinizi tüm Avrupa mahkemelerinde geçerli olacak şekilde tek tıkla korumuş olacaksınız. Şöyle de söyleyebiliriz, Burada yapılan noter, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ya da iadeli taahhütlü gönderim, Avrupa ve diğer kıtalarda geçerli değil veya en iyi ihtimalle tanınmaya muhtaçken, Proofstack ile yaptığınız işlem direk o ülke Elektronik Sertifika Hizmet sağlayıcılarından onaylandığı için uluslararası geçerliliği haizdir. Ayrıca kullanılan blockchain zaman damgalama teknolojisi ile, bu teknolojilerin geçerli olduğu Japonya, Hindistan, Avustralya, Kanada, Amerika ve daha birçok ülkede geçerli deliller elde edebilirisiniz.
Her eser patent alamaz ve korunmaz, her tasarım tescil edilmez, yazılım gibi birçok alanda tescil mümkün değildir ama bu durum eserlerin içerisinde barındırdığı telif hakkının korunmaya değer olmadığını göstermez. Dolayısıyla örneğin patent başvurusu öncesinde ya da araştırma sürecinde oluşan tüm verilerin korunmaya alınması çok önemlidir ya da eserinizin size ait olduğunu ispat edecek bir tespit mühimdir. Zira her aşamada oluşturulan yenilik ve çalışmalar ayrı ayrı telif hakkı konusudur ve patent başvuru olsun ya da olmasın korunmaya alınmalıdır. Geliştirilen teknoloji ile koruma daha fikir aşamasında başlayacak ve patent aşamasına kadar güvenle ilerlenebilecektir. Keza, endüstriyel tasarım veya faydalı model başvurularından önce de bu yöntemle koruma sağlamak, aynı yukarıda belirtilen patent işlemlerinde olduğu gibi ispat kolaylığı sağlayacaktır.
Proof.Link ile sertifika arasında ne gibi fark var?
Birçok Kayıt Zinciri girişimi veya Zaman Damgası otoritesi, delillendirdikleri belgeler için kullanıcılarına sertifika veriyorlar. Fakat bu sertifikalar sadece ''sahiplik iddiasına dayanak’’ olabilir, kesinlikle sahipliği garanti etmez. Telif hakları özelinde, aksi ispat edilene kadar bir kâğıtla bile sahiplik hukuki statünüzü devam ettirebilirsiniz.
Proofstack, global ve lokal delillendirme seçenekleri ile, en etkili olabilecek delilleri kullanıcılarına sağladıktan sonra, sertifikalardan çok daha üstün olan Proof.Link’i üreterek, yine onların yönetimine bırakır.
Patent başvurusundan önce ya da sürecinde Proofstack neden gerekli? Hangi durumlarda kazanım sağlayabilir?
Telif veya patente konu çalışmalarınız (foto, video, doküman…) için; Notere gitmeden, mahkemeler de geçerli yasal delil oluşturabilirsiniz. Patent başvurusu öncesinde veya sürecinde; değişen, eklenen veya paylaşılan içerikleriniz olabilir. Tüm bu süreçler de yer alabilen; danışman, arkadaş, internete... ne kadar güvenebilirsiniz? Patente konu çalışma, aynı zaman da telife konudur, paylaşmadan önce delillendirebilirsiniz. Form doldurmadan, vekalet vermeden, kimlik göstermeden yasal delille sahip olabilirsiniz.
Siz de Proofstack sayesinde delil oluşturabilir, fikirlerinizin geleceğini garanti altına alabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için hemen Destek Patent ile iletişime geçin!
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al