BlogProofstack Kapsamı ve Avantajları Nelerdir? 2. RÖPORTAJ


Destek Patent ve Proofstack iş birliği sayesinde proje ve eserlerin korunması için gereken yasal delil elde etmeyi sağlayan Proofstack’in kapsamı ve avantajı nedir? Proofstack kurucularından Kadir Kurtuluş sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.

1) Ne için koruma sağlar?

Eserlerinizin sahipliğinin ispatı gibi telif amaçlı kullanım ile birlikte şirketinizin diğer tespit ihtiyaçları için de hizmetlerimizi kullanabilirsiniz. Proofstack uygulaması ile tek tuşla çekeceğiniz, durum, olay ya da belge fotoğraf/videosu nitelikli elektronik sertifika hizmet sağlayıcılar ya da tercih edilecek blockchain protokollerinde zaman damgalanır. Yer ve zaman bilgisi ile mahkemelerde kullanılmak üzere ve değiştirilemeyecek şekilde yasal delil oluşturabilirsiniz. Bu sayede yer, zaman ve olayı anlık olarak yasal mecralarda kullanılabilecek bir delil haline getirebilirsiniz. Zaman, mekân ve işlemin varlığının ispat kolaylığı; risklerinizin azaltılmasını, ciddi zararlar doğurabilecek işlemlerin engellenmesini sağlayabilir.
2) Sağladığı korumanın kapsamı nedir? 
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre “Usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik veriler senet hükmündedir. Bu veriler aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılırlar.” Proofstack Türkiye’de Kamu sertifika merkezi ile uyumlu olarak 5070 sayılı kanuna uygun delil elde etmenizi sağlar. Dolayısıyla oluşturulan deliller Türkiye mahkemelerinde geçerli delillerdir. Dolayısıyla Nitelikli Elektronik Sertifika sağlayıcılarla entegre işlem yapan “Proofstack” ile yapacağınız zaman damgalama işlemi mahkemeler nezdinde noterin veya Telif Hakları genel müdürlüğünün varlığın tespitine ilişkin tüm işlemlerine eş değer delil elde etmenize olanak sağlıyor.
Proofstack, teknolojik yenilikler ve farklı ülkelerin uygulamaya koyduğu güncel mevzuatlarına göre, hemen ya da yıllar sonrasında bile kullanılabilecek, yasalara ve mevzuatlara uygun delillerin üretilebileceği, doğrulanabileceği ve yönetilebileceği, güvenli ve devamlı bir platform oluşturmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Dünyanın birçok ülkesi tarafından tanınan Blockchain teknolojisi; birey, kurum ve ülkelerin gerçekleştirdikleri işlemlerde güven otoritesi olabilmesi nedeniyle, global delil tanımlamasına uyuyor. Dünyada bir ilk olarak, hem Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer ülkelerin sertifika sağlayıcılarına, hem de Blockchain (Bitcoin, Ethereum, Litecoin) teknolojisine dayanan delillerin elde edilebileceği tek platform Proofstack tarafından sağlanıyor. Proofstack ülkelerin yetkilendirdiği sertifika otoritelerini ve Blockchain teknolojisini tek bir platformdan, iOS, Android, Web ve Chrome uygulamaları üzerinden kullandırabilen ilk ve tek uygulamadır.
3) Avantajları nelerdir?
En önemli farkımız yasal çeşitliliğimiz, mobilitemiz ve maliyetimiz. Şu anki sistemde tüm firmalar tek bir sistem ile çalışmalarını delillendiriyorlar. Hâlbuki hukuk, yasa, yönetmelikler ve teknoloji her ülke ve zaman için değişiklikler gösterir. Bugün A ülkesinde legal olan B ülkesinde legal olmayan belgeniz, yarın A ülkesinde illegal hala gelebilir ya da B ülkesinde X teknoloji ile yasallaşabilir. Şu halde en mantıklısı veya en az riskli olanı mevcut yasalar, mevcut ve gelecek teknolojiler ile en fazla sayıda delile şimdiden sahip olarak, geleceğimizi garantiye almaya çalışmaktır. Bu bağlamda şu an itibari ile hem teknoloji hem de mevcut yasalar noktasında en fazla ve etkin seçenekler Proofstack tarafından sağlanmaktadır.
Proofstack, her ne kadar ihlal olduktan sonraki süreci, maliyet ve süre olarak kolaylaştırsa da asıl hedef; ihlallerin meydana gelme sayısının çok düşük olacağı, paylaşım ve caydırıcılığın aynı anda gerçekleşebileceği bir sistem geliştirmektir.
© Telif Sembolü ile birlikte Proof.Link/1234abcd kullanarak, potansiyel ihlalciler ile delil bilgilerinizi paylaşabilir ve etkili bir caydırıcılık oluşturabilirsiniz.
Proofstack’i kimlerin kullanabileceği hakkında da detaylı bilgi veren Kadir Kurtuluş ile devam eden röportajımız için hemen tıklayın. 
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al