HaberlerPatent Öncelikli Ar-Ge Çalışmalarına Teşvik


83 maddelik Torba Yasa'dan Ar-Ge yapan sanayiciye müjde çıktı. Yeni dönemde patentli üretim yapan şirketlerden yüzde 50 daha az vergi alınacak, teşviklerde patent sahiplerine öncelik sağlanacak.

Türkiye'yi katma değer ekonomisine taşıyacak çok önemli bir yasa sessiz sedasız hayata geçti. Kamuoyunda Torba Kanun olarak bilinen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından geçtiğimiz günlerde onaylanan 'Sınai mülkiyet haklarına KDV istisnası' patentli üretim yapan sanayicilerin yüzünü güldürecek. Yeni dönemde patentli üretim yapan şirketlerden yüzde 50 daha az vergi alınacak. Yeni teşviklerin de önünü açan düzenlemeyle Ar-Ge'ye yatırım yapanlar önemli rekabet avantajları elde edecek. Ar-Ge teşviklerinde patent öncelikli şart olarak belirlenecek.

Özel Maddeyle Eklendi
Konuyla ilgili düzenleme 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 5/B maddesinde gerçekleşti. Düzenlemede şu ifadeler yer aldı: "Türkiye'de gerçekleştirilen araştırma, geliştirme, yenilik ve yazılım faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan buluşların; kiralanması neticesinde elde edilen kazanç ve iratların, devri veya satışıyla elde edilen kazançların, Türkiye'de seri üretime tabi tutularak pazarlanmaları hâlinde elde edilen paranın, ülkede gerçekleştirilen üretim sürecinde kullanılması sonucu üretilen ürünlerin satışından elde edilen kazançların patentli veya faydalı model belgeli buluşa atfedilen kısmının, yüzde 50'si Kurumlar Vergisi'nden müstesnadır. Bu istisna, buluş nedeniyle alınan sigorta veya diğer tazminatlar için de uygulanır."

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al