HaberlerPatent Liginin En Hızlısı Gaziantep


Ortadoğu'nun sanayi başkenti Gaziantep, gözünü patent liginin zirvesine dikti. Bu alanda 10 yıldır yatırım yaparak proje üreten şehir, marka ve patent başvurularında Türkiye 5'inciliğine yükseldi.

Türkiye'nin 3'üncü büyük ili olmayı kendine hedef seçen Gaziantep, sanayi yatırımlarını da bu hedefe paralel olarak tasarlıyor. Özellikle inovasyon alanında çok önemli projelere imza atan şehir, 10 yılda hayata geçirdiği markalaşma ve Ar-Ge projeleri sayesinde patent liginin en hızlı oyuncusu oldu. Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine göre Gaziantep'in 2003'te toplam 774 olan marka ve patent başvuru sayısı 4 kat artarak 2013'te 2 bin 949'a ulaştı. Doğu'nun sanayi kenti 2012'de marka başvurusunda bir önceki yıla göre iki basamak birden atladı ve Türkiye genelinde 5'inci sıraya yükseldi. Antep, patent başvurusunda da hamle yaparak 13'üncü oldu. Bunun yanı sıra sanayileşme, ihracat, istihdam ve yatırım gibi alanlarda hızlı büyüme yakalayan Antep 2013'ü Türkiye ortalamasının iki kat üstünde büyüyerek kapatmayı hedefliyor.

İhracatta da Zirvede
Kasım ayı ihracat verilerine göre 6'ncı sıradaki yerini koruyan Gaziantep, bu yılın 11 ayındaki ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.9 artırarak 5 milyar 891 milyon dolara çıkardı. Ayrıca ildeki yedi ayrı Organize Sanayi Bölgesi'nin Mersin ve İskenderun limanlarına sadece bir saat uzaklıkta bulunmaları da şehrin diğer güçlü enstürmanları olarak öne çıkıyor.

Akıllı Sanayiye Geçiş Dönemi
Gaziantep ekonomisinde göze çarpan bir diğer konu ise Akıllı Sanayi projesi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) öncülüğünde gerçekleşen proje, il sanayisi için bir yol haritası niteliği taşıyor. Gerek bu konuda gerekse markalaşma sürecinde önemli başarılara imza attıklarını ifade eden GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yakalanan bu başarıyı, "Gaziantep, sanayileşmede Türkiye'de bir marka haline geldi" diye nitelendiriyor. Öte yandan Gaziantep'teki buluş istatistiklerinde tekstil ve kimya sektörleri ön plana çıkıyor. TPE'nin verilerine göre Gazinantep'te son üç yıl içinde tekstilde 78, kimyada ise 47 patent alındı.

Üniversiteden 50 Buluş
Gaziantep Üniversitesi 2013'ü 50 yenilikçi projeyle kapattı. Üniversite bünyesinde kurulan Teknoloji Transfer Ofisi verilerine göre beş dalda öne çıkan 50 eserin birçoğu endüstriyel ürün niteliği taşıyor. Bunlar arasında sürücülerin araç sollarken önlerinde seyreden aracın soluna geçmeden, hem karşıdan gelen, hem de arkasındaki trafiği kontrol edebilecekleri özel bir yazılım da bulunuyor. Bir başka öğrencinin icadı olan Türkopter adlı helikopter ise, 1 kilometre yükselip, 4 kilometrelik bir alanda görüntü ve fotoğraf çekebilen düzeneğe sahip. Düzenek bu anlamda ilk.

İlk Yerli Karbon Kumaş Maliyetleri % 90 Düşürdü
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 6'ıncı Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğine hazırlanırken, daha önce etkinlikte sunulmuş projelerden birinin hayata geçirilmesi motivasyonu artırdı. 2010'da proje pazarına katılan ve aktif karbon kumaşların kullanımı konusunda bir sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Numan Hoda, Sanayi Bakanlığı'ndan aldığı destekle kendi işletmesini kurdu. Şirket, dünyada birkaç ülkede üretilebilen aktif karbon kumaşları, Türkiye'de ilk kez üretmeyi başardı. Hoda, uyguladıkları yöntemle üretimi emsallerinden çok daha ucuza, neredeyse 10'da 1 maliyetle gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Şehrin İnovasyon Karnesi
* Faydalı model-Patent (2013) 212
* Ar-Ge mühendisi: 364 3 Ar-Ge merkezi: 14
* Ar-Ge projelerinin toplamı: 852
* Gaziantep Üniversitesi'yle çalışan KOBİ: 96
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 153
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 194
* Avrupa Birliği projeleri: 216 325 yaş altı girişimci: 85

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al