HaberlerPatent Hakları Değişiklik Tasarısı Alt Komisyona Sevk Edildi


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin küresel markalar oluşturamadığını, ancak marka başvurularında Avrupa birincisi olduğunu belirterek, ''Adeta markalar tescili yapılıp yapılıp dolaba kilitlenir hale geliyor. 

Bize ekonomik olarak bir şey kazandırmıyor. Nitelikli markalar olmasına daha fazla odaklanacağız'' dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda, Patent Haklarının Korunması Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik öngören kanun tasarısı ele alındı.

Tasarıya ilişkin sunum yapan Ergün, Türkiye'nin, son 10 yılda ekonomide gösterdiği performansın, tüm dünyanın dikkatini çektiğini söyledi. Ergün, ilk yıllarında makroekonomik reformlara odaklanan iktidarın, artık mikro politikalara daha fazla eğilme imkanına sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin çok daha yüksek potansiyel taşıdığına dikkati çeken Ergün, ''Milli gelirimiz 230 milyar dolardan 800 milyar dolar seviyesine yaklaştı. Ancak bu ülkenin 2023 yılında 2 trilyon dolar milli gelir rakamına ulaşabileceğinin farkındayız. Ülkemizin ihracatı 10 yıl içinde 36 milyar dolardan 152,5 milyar dolara ulaştı. Ancak biz 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz. Bunu başarmak, bu büyük potansiyeli hayata taşımak için, hiç şüphesiz bilgi ekonomisine doğru hızlı bir geçiş yapmamız gerekiyor'' diye konuştu.

Haberin detayını okumak için tıklayınız...

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al