HaberlerPatent Başvurularının Artışı Yavaşladı


Habip Asan, "Özellikle büyük işletmelerde bireysel başvurularda ve KOBİ'lerde sorun yok, yılda 100 patentten fazla başvuru yapan şirketlerin oranı düştü" dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Geleneksel "Perşembe Toplantıları" etkinliğinde sanayici ve işadamlarını yakından ilgilendiren Sınai Haklar Değerlendirmesi ve Yeni Patent Kanunu ele alındı. Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan'ın da katıldığı toplantıda patent başvurularındaki düşüşe dikkat çekildi. Habip Asan, "Patent başvurularının artış oranında düşüş var. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Doygunluk olabilir, ekonomik nedenleri olabilir mi analizlerini yaptırıyoruz. Özellikle büyük işletmelerde bireysel başvurularda ve KOBİ'lerde sorun yok, yılda 100 patentten fazla başvuru yapan şirketlerin oranı düştü" diye konuştu. Geçen haziran ayından itibaren büyük bir düşüş yaşandığını kaydeden Asan, "Her yüz başvurudan yüzde 25'i belge alıyor, bunların da yüzde 2'si ticarileşiyor. Bu durum toplam artış oranını etkiledi" ifadesini kullandı. İhlallerin yaptırımsız kaldığını kaydeden Asan, "Hapis cezası yerine para cezası olsun görüşü var. ABD ve İngiltere'de hapis cezaları yok. Ancak kıta Avrupa'sının çoğunda var" şeklinde konuştu. 

Türkiye'de özellikle ilaç sektöründe cezaların biraz daha minimize olması öngörülürken, yapılan araştırmalarda cezaların daha ağır olması yönünde bir eğilim belirdiğini ifade eden Asan sözlerini şöyle sürdürdü: "Patent başvurularının yüzde 8-9'u ilaç sektörü ile ilgili. Şu an TBMM Genel Kurulu'ndaki kanun taslağında hapis cezası yok para cezası var. 2014'ün ilk yarısında en kötü ihtimal ikinci yarısında yasalaşmasını bekliyorum." 100 binin üzerindeki marka başvurusuyla dünyada altıncı Avrupa'da birinci sıradayız" diyen Asan, sözlerine şöyle devam etti: "2023 hedefleri önemli. 10 küresel marka yaratmamız gerekiyor. Türk tasarımı imajı oluşturulması gerekiyor. 2023 yılında 2 trilyon dolarlık ekonomiden bahsediyorsak fikri ürünlerinin değerinin 1 trilyon doların üzerinde olması gerekiyor. Marka başvurusunda tescilli coğrafi işaret sayısı 177, başvuru aşamasında 202 patent araştırma ve incelemesinin yüzde 30'unu Türkiye'de yapıyoruz." MÜSİAD Başkanı Nail Olpak da Sınai mülkiyet haklarıyla ilgili Türk Sınai Mülkiyet Raporu'nu hazırladıklarını söyleyerek, "Raporumuzda, konu hakkındaki tespitlerimizi, ortaya çıkan sorunları ve bunlara ilişkin çözüm önerilerimizi paylaştık" dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al