HaberlerPara Var, Proje Yok


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, araştırma fonlarına ayrılan paraların proje yetersizliğinden harcanamadığını söyledi. Dünyanın her yerindeki bilim insanlarına çağrı yapan Işık, “Para var, proje bekliyoruz” dedi.

Son kabine değişikliğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koltuğuna oturan Fikri Işık, gündemdeki konuları değerlendirdi. “Gelir gelmez araştırma geliştirme fonlarındaki birimlerden paramızın harcanamadığını gördük” diyen Işık, “Bakanlığımız 2014 yılında nakit olarak vereceği desteğin miktarı neredeyse 1 milyar 600 milyon. Bu paraların bir kısmını da proje yetersizliğinden harcayamıyoruz. Bakın önceden araştırma yapacak insan vardı para yoktu, şimdi para var yeterince proje yok. Dünyanın her yerinden bizi izleyen değerli bilim insanlarına çağrı yapıyorum. Projelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Yenilikler Geliyor
Meclis’e sunulan torba yasada 3 önemli yenilik olacağını söyleyen Işık, bunları şöyle açıkladı: “Ar-Ge ve inovasyon yapan, herhangi bir yenilik yapan, herhangi bir faydalı model, tasarım üreten insanlardan alınan Kurumlar Vergisinin yarısından vazgeçiliyor. Yüksek teknolojiye dayalı ürün üreten yerli firmalar kamu ihalelerinde yabancı firmalarla arasındaki fiyat farkı yüzde 15’e kadar marjda yerli firmayı tercih zorunlu olacak. Yükek teknoloji ürettiği halde iş bitirme belgesi olmadığı için kamu ihalelerine giremeyenlere kolaylık sağlanacak. Bu firmaların iş bitirme belgesini bakanlık verecek.” 

Yerli İlaca Destek
Başbakan Erdoğan, Japonya’da cari açığa dönük adımlar atılacağını söylemişti. Bakan Fikri Işık, bu adımları da açıkladı: “Cari açığı oluşturan en önemli kalem enerji. Enerjiyi çıkarınca Türkiye’de cari açık yok,fazlası var. Birinci önceliğimiz enerji verimliliği ve alternatif enerji kaynaklarının etkin,verimli kullanılması olacak. Şu anda cari açığı oluşturan ithal ürünlerin ikamesiyle ilgili çalışmalar var. Bizim tespit ettiğimiz 200 kalem var çok önemli, cari açığı oluşturan ürünler. Bu ürünlerin yerli üretimi için Türkiye’de üretilmesiyle ilgili daha fazla ne yapabiliriz’i çalışıyoruz. Bu noktada zaten kurumlarımız da Ar-Ge çalışmaları yapıyorlar. Mesela ilaç sektörü bizim için en fazla cari açığımızın olduğu sektörlerden bir tanesi. Biz burada yerli üretimi desteklemek durumundayız ki stratejik sektör olarak da destekliyoruz.”

Yüzde Yüz Yerli Uydu
Yerli uydu faaliyetlerine de değinen Işık, “Yer gözlem uyduları gözlem uyduları Rasat ve Göktürk 2 fırlatılmıştı. Ama bir de haberleşme uyduları var. Şubat’ta fırlatılacak uydu Başbakanımızın Japonya’da teslim aldığı 4A uydusu. Şimdi sırada yüzde 100 yerli, yerli mühendislerimiz ve yerli imkanlarımızla yapacağımız 6A uydusu olacak. Bu 6A uydusunu beş yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz. Mühendisimiz,tasarımımız yüzde yüz yerli olacak.”

Bilimsel Yayında 17’nci Sıradayız
TÜRKİYE’de bilime olan ilginin arttığını belirten Işık, “Patent konusunda almamız gereken çok mesafe var. Bakın bilimsel yayın sıralamasında. Bilimsel yayın sıralamasında Türkiye dünya 17.’si. Ama patente dönüşme noktasında 35.’yiz” dedi.

Yerli Otomobil Konusu Önemli
Yerli otomobille ilgili TÜBİTAK’ın yaptığı bir çalışma olduğunu söyleyen Fikri Işık, şöyle konuştu: “Ben de geçen gün brifingini aldım. Şu anda duyurulara çıkıldı ikinci aşama duyuruları sonlandırıldı o değerlendirme sürecinden sonra bir konsept ortaya çıkacak zannediyorum. Bu değerlendirmeyi belki en geç Şubat’ta yaparlar. Yerli otomobili iki ayrı konseptte, iki ayrı kategoride değerlendirmek lazım. Bir, elektrikli otomobil, bir de bugün konvansiyonel dediğimiz normal otomobil. TÜBİTAK elektrik otomobil noktasında çalışmasını yürütüyor, diğer çalışmayı da benle artık Nihat Bey’in bıraktığı yerden aldım bundan sonrasını çalışmayı yürüteceğim.”

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al