HaberlerÖğretim Üyeleri Patent Günlerinde Bir Araya Geldi


Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırmalar Proje Destek Birimi tarafından düzenlenen toplantıda Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ercan Durmuş, "Patent Nedir, Ne İşe Yarar" konusunda katılımcılara bilgi verdi.
 
Başhekimlik toplantı salonunda düzenlenen toplantıda Prof. Dr. Durmuş, öğretim üyeleriyle patente giden yolda neler yaşadıklarını paylaştı. Patentte başarılı olmak için ekip kurmak gerektiğini belirten Prof. Dr. Durmuş, "Bu süreçte bitmek bilmeyen bir motivasyona ihtiyaç var. Teorik bilgiler her yerde anlatılıyor ve bunlara internet dahil çoğu yerden ulaşmak mümkün. Benim isteğim çok fazla teorik bilgi bombardımanının içinde kalmadan, serbest fikir gelişimine olanak tanımak.
 
Özellikle bu iş için hevesli olan öğrencileri, bazı kalıplardan sıyrılarak, desteklemek gerekiyor. Bu alandaki çalışmaların ortaya ürün olarak çıkabilmesi için değişik fikirlere şans vermek lazım." dedi. Patent hazırlarken farklı farklı branşlardan kişilerle diyalog kurmanın çok faydalı olacağını belirten Prof. Dr. Durmuş, "Bu diyalog kurduğunuz kişiler akademisyenlerin yanında farklı iş kollarında çalışan kişilerden oluşmalı. Sabırlı olmak yine bu sürecin en önemli parçasıdır. Bu yolda yalnız olacaksınız çevrenizden gelen olumsuz ve olumlu eleştirilere kendinizi kapatın olaya odaklanın. Girdiğiniz bu yol çok zaman alacak. Ayrıca başvuruda bulunacağınız buluş dünya çapında yeni olmalıdır. Buluşlar, sanayide uygulanabilir, üretilebilir somut nesneler olmalıdır. Ayrıca, üretim usulleri de patentlenebilmektedir." dedi.
 
Amerika ve Çin'de patent başvuru sayısında sürekli artış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Durmuş, "Ülkemizde de son dönemde patent başvurusu artıyor fakat bu sizleri yeni bir gelişme gibi yanıltmasın. Patent başvurusu eskiden de vardı ancak çöpe giden patent sayısı ve başvuru sonrası bekleme süresi azaldı. Bu da Türk Patent Enstitüsü'nün gelişimiyle bağlantılı bir konudur" diye konuştu. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al