Şubat 2014Neden Yurtdışı Tasarım Tescili?


Tescil edilmiş bir tasarım sadece Türkiye sınırları içinde korunur. Tasarımınızı gerek ihracat gerek fuar katılımları vb. nedenlerle yurtdışında kullanacaksanız, ilgili ülkelerde de tescil ettirmeniz gerekir. 

Tasarım belgesi, hangi ülkede alınmışsa o ülkede koruma sağlayan bir belgedir. Bu sebeple Türkiye'de belgeye bağlanmış bir tasarım ancak Türkiye'de koruma altında olacaktır. Başka ülkelerde tasarımın korunması istendiğinde, tasarım koruması istenilen ülkelerin patent ofislerine tescil için müracaat edilmesi gerekir. Ülkesel başvuruların dışında ayrıca Türkiye’nin yararlanabildiği 3 toplu tescil sistemi vardır: 

  1. Topluluk Tasarımı: Tek bir başvuru ile 27 Avrupa Birliği ülkesinde tescil olanağı sağlar.
  2. Lahey Antlaşması Kapsamında Lahey Tescil Sistemi: Bu kapsamda yapılan başvuru ile 42 üye ülkenin tamamı veya seçilen ülkeler için koruma sağlanabilmektedir.
  3. OAPI (Afrika Birliği): Tercih edilecek söz konusu tescil sistemi ile tek başvuruda 16 ülkede tescil başvurusu yapmak mümkün olmaktadır.

Neden Tasarım Tescili? 

Tüketiciler tarafından bilinen ve kullanılan tasarımların dışında, farklı dizayn edilen ürünlerin yeni ve özgün tasarımları, sahibine ticari olarak avantaj sağlar. Piyasada sahibi olan markaya rekabet üstünlüğü veren tasarımlar, taklidine imkan verildiği takdirde ise rekabette önemli dezavantaja neden olur. Firmalar rekabetin kötü etkilerinden korunmak için ve en önemlisi rekabette üstün olmak için görsel yenilikler de üretmeli ve bu yeniliklerini tasarım tescilleri ile koruma altına almalıdırlar. 

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al