EkimMarkaya Yatırım Geleceğe Yatırım


Markaların uzun ömürlü olması için markaların da sağlık kontrollerine ihtiyaçları vardır. Bu nedenle marka sahiplerinin sürekli olarak marka yolculuğunda bu kontrolleri yaptırmaları markalarının sağlıklı ilerlemelerinin önünü açacaktır.

Markalar hukuki olarak hak olsalar da aynı zamanda bir değerdir. Dolayısıyla bu değerin artması şirketlerin aktif değerlerinin yükselmesi anlamına gelecektir. Markaların yıllar boyu süren bu yaşam sürecinde sağlıklı yapıda ilerlemesi için markaların çok yakın benzerlerinin piyasada oluşumunun önüne geçmekle mümkündür. Bu anlamda yapılacak çalışmaların başında markanın öncelikle tescil edilerek hukuki korumasının sağlanması gelir. Sonra da tescilli markanın yakın benzerinin Türk Patent Enstitüsünün her ay yayınlamış olduğu aylık markalar bültenin de var olup olmadığının kontrolü yapılarak sağlanır.

Amacımız markayı sektörünün önde gelen markası yapmak ise bu kontrolü yapmak kaçınılmazdır. Bu kontrolü yapmak şirketlerin kendi iç bünyelerinde olabileceği gibi profesyonel marka ve patent vekilleri tarafından da yapılabilmektedir. Sonuç olarak bu işlemin yapılarak yurtiçinde kendi markamıza benzer bir markanın tescil belgesi almasının önüne geçmek şarttır. Bu takip sonrasında benzer markanın varlığı tespit edilirse kurallara uygun itiraz işlemi gerçekleştirip ilgili kuruma müracaat edildiğinde markamızın benzerinin piyasaya çıkmasının önüne geçmiş olursunuz.

Markanın sağlıklı bir yapıda ilerlemesi anlamında yapılacak bu tür işlemler asla ihmal edilmemelidir. Zira bugün küçük görünen işler yarınki zamanlarda ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Çünkü marka, firmaların yarınını aydınlatan bir yıldızdır. Eğer bu yıldız bulutlar arkasında kalırsa gerekli ışığı veremeyeceğinden firmanın önünü aydınlatamaz. Bu yıldızın önünün açık olması firmanın rakipleri ile yarışta ileride koşmasına destek olacaktır. Ünlü markaların hayat mücadelesinde hep aynı yöntem işlemiş, markanın firmaların değer kaynağı olmasının tek nedeni olarak da sürekli markaya yatırımdan yana alınan kararlar etkili olmuştur. Doğrusu da budur zira parlayan yıldızı izleyen kullanıcılar bize ulaşacak ve ürünü veya hizmeti alacaktır.

Bunun yanında bir de markanın yurtdışında kullanılması durumunda mutlaka bu işlemleri ilgili ülkelerde yaptırma zorunluluğu vardır. Büyük sorunlarla uğraşarak zaman kayıpları, para kayıpları yaşayan çok sayıda firmanın markanın varlığını göz ardı ederek yaptığı yatırımlardan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Kimsenin markasını koruma altına almadan ve onunla ilgili takip yatırımını yapmadan markasını uluorta kullanma lüksü yoktur. Zira marka bir değer olarak asla açıkta bırakılamaz ve korumasız olarak kullanılamaz.

Maalesef firmaların yıllarca yatırım yaptığı ve parlayan bir yıldız haline getirdiği markalarını tescil ettirmeden kullanmaya devam etmelerine üzülerek şahit oluyoruz. Bu, bizi ülkemizin değerlerinin boşa harcanması anlamında üzmekte ve gelecek için kaygılanmaktadır.

Yüksek maliyetler içermeyen bu işlemlerin birde devlet desteklerinden çok ciddi oranda yararlanması söz konusu olmasına rağmen, ihmal edilmesini kabullenmekte zorlanıyorum.

İş dünyasının değerli mensuplarından bu konuyu önceliklerine alıp değerlendirmelerini rica ederek, parlayan yıldızları markalarını, firmalarının önünde tutması dileklerimle, hoş kalınız.

Kemal YAMANKARADENİZ
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al