HaberlerMarka Başvurusunda Dünya Birincisiyiz


Ülkemiz, geçen yıl 117 bin marka başvurusuyla dünya lideri oldu. Sektörde yaşanan gelişmeler, marka vekilliği ihtiyacını da artırarak gençler için önemli kariyer fırsatları yaratıyor.

Marka ve patent alanında, ürün ve hizmet çeşitliliğinin yanında tescil sayılarında yaşanan gelişmeler göz dolduruyor. Ürün ve hizmetimizi koruyabilmek, hukuki koruma altına alabilmek için bir takım yasal önlemlere başvurmamız gerekiyor.

Kariyer açısından da önemli fırsatlar barındıran bu sektörde İzmir'de çok bilinen bir isim olan Destek Patent Bölge Koordinatörü Süleyman Zemin marka, patent ve marka vekilliği hakkında önemli bilgiler verdi.

Sektörde özellikle son 10 yıldır çok ciddi gelişmeler yaşandığını belirten Zemin, 'Teşvik ve hibelerin buna ciddi katkısı oldu. Şirketler de dünyadaki acımasız ticari pazarda yer alabilmek için sürekli yeni marka çıkarmak ve buluş yapmak zorunda olduklarının bilincine vardı. Şu an ülkemizde 17-18 binleri bulan bir patent başvuru sayısı var. 5 yıl önce bu rakam 5 bin civarındaydı. Şimdi ise 3-4 misline gidiyor. Markada ise çok daha iyiyiz. Geçen yıl 117 bin başvuruyla dünyada en fazla marka başvurusu yapan ülke olduk. Bir yıl önce Fransa liderdi. Bu da girişimcilerin marka ve patente ilgi gösterdiğinin kanıtı. Yeterli mi, değil tabii' dedi.

100'ün Üzerinde Firma Var
Marka ve patent faaliyetleri geliştikçe bu alanda faaliyet gösteren firmaların sayıları da artmaya başladı. Bu durum, gençler açısından önemli bir kariyer fırsatı yaratıyor. 'Bu iş kolu ülkemizde çok önemli sektörden biri oldu. Nitelikli hizmet sektörlerinden biriyiz' diyen Zemin, meslek hakkında şu bilgileri verdi: 'Bu alan bilgiye dayalı, sürekli kendinizi yenilemeniz, dünyadaki gelişme ve anlaşmaları takip etmeniz gereken bir alan. Bununla beraber hizmet verdiğiniz firmaları da çok iyi tanımanız gerekiyor. Destek Patent 30 yıl önce kuruldu. Kurulduğu yıllarda Türkiye'de 3-4 firma vardı, şu an 100'ün üzerinde firma var. Bu işi sadece bir ofis açarak yapmaya çalıştığınızda hem siz hem de danışmanlarınız ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Sektöre giren firmaların, çalışanların önemli bir eğitim aşamasından geçmesi gerekiyor. Ancak çok parlak bir sektör. Patent ve marka sayıları arttıkça, ihtiyaç da bununla birlikte artacak. Gençler bu sektöre ilgi duyabilir. Bizim zaman zaman eleman alımlarımız oluyor.'

TPE Sınav Düzenliyor
Marka vekilliği için ülkemize kurumsal anlamda hizmet veren bir kuruluş yok. Marka vekili olmak istiyorsanız Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) 2 yılda bir düzenlediği sınava katılmak ve sınavdan 70 ve üstü puan almak gerekiyor. Bu alanda deneyim elde etmek için mutlaka bir patent firmasında çalışmak gerektiğinin altını çizen Zemin, 'Bunun dışında tecrübe kazanacağınız bir alan yok. Dokümanlar var ancak sadece bilgiyle bu hizmeti veremiyorsunuz. Pratiğinin olması lazım. Belli bir süre bir danışman şirkette çalışmanız lazım. Aslında ilkokuldan başlayarak bu alanla ilgili derslerin konulması taraftarıyız. Bunun bir kültür olması lazım çünkü toplumun geleceğinin sınai mülkiyet haklarının gelişimiyle çok yakın ilgisi var. Sanayisi gelişmiş refah seviyesi çok yüksek ülkelerde sınai mülkiyet haklarının çok gelişmiş olduğunu görüyoruz' dedi.

'Marka Değeri İşletme Değerinden Daha Yüksek'
Özellikle çok sayıda markası olan büyük firmaların kendi bünyelerinde böyle bir departman olduğunu da belirten Zemin, 'Tescilin dışında bir markayı tutundurma, itibarını koruma departmanları var. Ülkemizde de son yıllarda bu konuda ciddi gelişmeler var. Dünyada marka değerleri çok büyük firmalara baktığımızda, işletme değerleri 10 milyar dolarken, marka değerinin 60-70 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Bu markaları örnek almalıyız. Dünyada şu anda değeri milyar dolar olan markaların tamamının hobi düzeyinde çok küçük işletmeler halinde yola çıktıklarını görüyoruz. O açıdan bizim ülkemizde de bu alanda ciddi gelişmeler var ama daha da ileriye gitmesi gerekiyor' dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al