Temmuz 2012Makale: Markanın Yol Haritası


Marka konusunda yapılan çalışmaların son günlerde hız kazanmış olması ülkemiz adına sevindiricidir. Marka oluşturmada bilmemiz gereken en önemli unsur bu uzun yolculuktaki sabır ve kararlılıktır. Oluşturduğunuz bir markanın firmayı taşıyan bir güce erişebilmesi için marka tanıtımı ve ilişki kurallarının çok net olarak belirlenmesine ihtiyaç vardır.

Bu aşamada marka tanıtımını sadece reklamla sınırlamanın yanlışlığı marka sahiplerine dezavantaj getirmektedir. Markanın müşteri ilişkilerini yönetmenin gerekliliği de ortaya konulmalıdır. Uzun bir zaman alan marka oluşturmanın sonrasında sürdürülebilir olması da büyük bir sorumluluk işidir.
Sanayici ve iş adamlarımızın bizzat kendilerinin bu yol haritasının çizilmesinde yer almaları son derece isabetli olacaktır. Zira bu çalışmalar firmanın geleceğinde yer alacak değerlerinin oluşturulması anlamına gelmektedir. Ucuz iş gücünün tehdit olarak kullanıldığı günümüzde sattığımız ürüne değer katacak tek yol marka kullanımından geçmektedir.

Marka sadece bir kelime veya işaret değil müşterisinin sadık kaldığı, sadakatin oluştuğu bir değer ve güvendir. Bu değeri sürekli kılmak için tanıtıma ağırlık vermek gereklidir. Amacımız farklılık oluşturmaksa bunun yolu da markalaşmaktır. Markalaşmak için çok büyük maliyetlere ihtiyaç olmadığını büyük markaların kuruluşlarında görebiliyoruz. Küçük bir işletme olarak kurulan fakat markalaşma kararlılığı gösteren firmaların başarı hikâyelerini her zaman duyabiliyoruz.

Bu sürecin önemli olan kısmı ise doğru stratejik kararlarla sağlıklı olarak işletilmesi ve yatırım yapılırken kaynak israfına yol açmadan yola devam edilmesidir. Sonuç olarak marka etkin olarak kullanıldığında firmaların zenginleşmesine zemin hazırlayan bir hak olduğunu unutmamalıyız.

Güzel günler geçirmeniz dileklerimle.

Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al