HaberlerIsı ve Enerji Tasarrufunda Devrim Gibi Patent


Bolu İlinde ilk patent alma hakkı Bolu Abant Parke Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye verildi. Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen patent firmanın ürettiği ürünlere verildi. Konu hakkında açıklama yapan Abant Parke Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Işın 'Türkiye'de ve Bolu'da bir ilki gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Bunun ardında ülkemizin ilk parkesini üreten firmamızın 64 yıllık üretim tecrübesi var' dedi.

Türkiye'nin ilk parkesini üreten ve 64 yıllık üretim tecrübesi ile ailenin ikinci kuşağının yönettiği Abant Parke Fabrikası amprik yöntemlerle ve uzun araştırmalar sonucu elde ettiği buluşu Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillendi. Eski belediye başkanlarımızdan Muzaffer Işın'ın kuruculuğunu yaptığı vefatı sonrasında oğlu Haluk Işın'ın yönetiminde olan Abant Parke Fabrikasına verilen patent konusunda Türkiye'de ve dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. 1949 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk parkesini üreten firma bu patent hakkı ile çok önemli bir başarıya imza attı.

Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Işın nasıl bir buluş gerçekleştirdiklerini ve yaptıkları buluşun Patent Enstitüsünde hangi aşamalardan geçerek patent alma hakkına kavuştuğunu şu şekilde anlattı; 'Abant Parke Sanayi 64 yıllık bir kurum. Rahmetli babam Muzaffer Işın öncülüğünde kurulan fabrikamız, çeşitli aşamalardan geçerek bu günlere geldi. Türkiye gibi ekonomisi zaman zaman krizlere muhatap olan bir ülkede bir markanın, bir fabrikanın 64 yıldır süreklilik arz eden bir şekilde üretimini sürdürmesi dahi tek başına başarı. Ancak biz bu başarıyı yeni buluşumuzla taçlandırdık.

Isıyı Tutucu Özelliği Olan Parke Ürettik
Dünyada ve Türkiye'de eşi benzeri olmayan buluşumuzun öyküsü şu şekilde, öncelikle şunu belirteyim firmamızın Hot cotaing yöntemi ile ürettiği Lamine parkelerin ısıyı tutucu özelliği nedeni ile kullanılan yerlerde geniş ölçüde enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bugün dünyada ısınmada ne kullanılırsa kullanılsın pahalı maliyetleri olduğu bilinen bir gerçektir. Kömür, elektrik, doğalgaz; hepsinin birbirinden görece maliyet farklılıkları olmasına karşın ülkemizin ısınmada kullanılan enerjiyi stabilize edecek önlemlere ihtiyacı her zaman vardır. Bu bağlamda ürettiğimiz özel lamine parkelerimiz ısıyı üzerine çekerek, absorbe ederek ısıyı tutmaktadır.
 
Artık Kaloriferlerinizi Erken Söndürebilirsiniz
Lamine parke ile döşeli mekânınız en az 3 saat süresince kalorifer tesisatınız kapalı olsa dahi absorbe ettiği sıcaklığı geri verdiğinden ötürü sıcaklık 3 saat önceki seviyesinde kalmaktadır. Örneğin kaloriferlerinizi gece saat 22.00 de söndürebiliyorken, tedrici olarak tuttuğu ısıyı geriye veren lamine parke döşeli evinizde bu kez kaloriferi saat 19/20.00 de söndürebileceksiniz. Bu size önemli bir enerji tasarrufu sağlayacaktır. Artık kış aylarında aile bütçelerini kemiren ısınma masraflarında önemli ölçülerde kısıtlama, tasarruf edebileceksiniz. Üretim esnasında bu özellikleri görmemiz ve incelemelerimizden sonra olayı Türk Patent Enstitüsü ile paylaştık. Türk Patent Enstitüsü yaklaşık 2.5 yıl süresince TUBİTAK ve Üniversitelerle birlikte buluşun üzerinde test ve incelemeler gerçekleştirdi. Sonucunda firmamızın Hot Coating sistem ile ürettiği lamine parkelere patent verilmesini kabul etti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al