Haberlerİnternette ".istanbul" Dönemi Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya AŞ tarafından sağlanan ".istanbul" ve ".ist" yeni üst düzey alan adları, başvuruya açıldı.

".istanbul" ve ".ist" yeni alan adı ve uzantıları tanıtım töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının Saraçhane'deki binasında gerçekleştirildi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuşmasında, altyapıdan ulaşıma, sosyal projelere kadar birçok alanda dünyadaki teknik gelişmeleri takip ettiklerini ifade etti. Topbaş, ".ist" ve ".istanbul" alan adlarının Türkiye'nin yanı sıra dünyada önemli bir açılımı sağlayacağını dile getirerek, "Böylece dünyada Londra, New York, Roma gibi kentler arasına İstanbul da katıldı. Artık bütün kurumsal firmalar, sektörler İstanbul adıyla dünyaya, internete açılacak. Ciddi reklam değerinin yanı sıra önemli kolaylıklar da getirecek" dedi.


Marka Değerini Dijital Platforma Taşıyacak 

".ist" ve ".istanbul" alan adlarının milli marka olarak ortaya çıktığını belirten Topbaş, şunları söyledi:
"Milli alan adı olarak ortaya çıkan bu markalar, İstanbul'un güçlü marka değerini dijital platforma taşıyacak. Bu alan adlarını kullanmaktan gurur duyulacak çünkü ciddi marka değeri var. Bugün itibarıyla öncelikle tescilli dünya markalarının başvurusu alınacak. 1 Mart sonrası kamu kurumlarına açıyoruz. Türkiye markaları, sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflar girebilecek 1 Mart'tan itibaren. 10 Mayıs'tan sonra bireysel başvurular yapılacak. Çoklu başvurular olduğu takdirde müzayede yoluyla satışa çıkartacağız. Bunu Medya AŞ şirketimiz yürütecek. Onun için de önemli bir gelir kaynağı olacak. Bölgeden, Türkiye'den sadece İstanbul başvuru yaptı."


Üst Düzey Alan Adları Genişliyor 
İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) Başkan Yarımcısı David Olive de dijital ekonominin ağ oluşturma gücünün, eğitim, sağlık, kamu gibi sektörleri olumlu etkilediğini belirterek, üst düzey alan adlarının genişlediğini ve yüzlerce üst düzey alan adının faaliyete geçtiğini vurguladı.

Olive, ".istanbul" ve ".ist" alan adlarının küresel olarak internette yer edinmenin yanı sıra ülkenin ve bölgenin ötesinde fırsatlara ulaşmaya yardımcı olacağını dile getirdi.

Toplantının sonunda ".ist" ve ".istanbul" alan adlarıyla yayına giren www.ibb.istanbul ve www.kadirtopbas.istanbul siteleri tanıtıldı.

".istanbul" üst düzey alan adları, "İnovasyonu destekleyerek, kamu kurum ve işletmelerin servis seviyelerini geliştirmeyi, kolay hatırlanabilir adresler ile İstanbulluların şehir yönetimi servislerine ulaşmalarında destek olmayı, yeni fırsatlar sunarak, yerel ve global işletmelerin büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olmayı" amaçlıyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al