Haberlerİlk Yerli Tasarım Uçak Koltuğu Üretildi


Sadece 13 firmanın üretebildiği uçak koltuğu artık Türkiye'de üretiliyor. 5 milyon dolarlık bir yatırımla kurulan 'Uçak Koltuk Üretimi Sanayi ve Ticaret AŞ', ilk yerli tasarım uçak koltuğunu üretti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin kendi uçağını üretme noktasında çok kararlı olduğunu belirterek, 'Bu konuda çok önemli adımlar atılmaktadır. Sektörün bütün oyuncuları güç birliği yapacak ve Türkiye 2023 hedeflerini yakalayacaktır' dedi.


Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları Teknik AŞ ve Kibar Holding'in Güney Koreli Hanil E-HWA ile mevcut iş birliğinin bir iştiraki olan Assan Hanil ortaklığında 5 milyon dolarlık bir yatırımla kurulan 'Uçak Koltuk Üretimi Sanayii ve Ticaret AŞ' (Turkish Seats Industries - TSI), ilk yerli tasarım uçak koltuğunu üretti.

Atatürk Havalimanı 2'nci Hangar'da Türk Hava Yolları'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Bakan Şimşek, üretime bir yerden başlamak gerektiğinin altını çizerek, Türkiye için önemli bir adım atıldığını söyledi. Şimşek, koltuk deyip geçilmemesi gerektiğini ifade ederek, bu çalışmaların bilgi ve teknoloji yoğun olduğunu, en küçük ürünün uçağa girebilmesi için ciddi bir sertifikasyon sürecinden geçtiğini anlattı.

Türkiye yıllık endüstriyel tasarımda 3. sırada Uçak üretimin çok büyük ölçekte bir iş olduğunu, bir koltuk üretimi ile başlamak gerektiğini belirten Şimşek, 'Türkiye'nin zaten çok iddialı hedefleri var. Türkiye bugün Avrupa'nın en önemli üretim üslerinden biri. Bu bölgede katma değer zincirinde önemli bir Ar-Ge ve üretim üssü olma yolunda çok mesafe kaydettik. İlerde bunu da başaracağız. Türkiye yıllık endüstriyel tasarımda Almanya ve Fransa'dan sonra 3. sıraya yükseldi' dedi.

Mehmet Şimşek, Türkiye'nin markalaşmada dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu; "Türkiye'nin en büyük global markası tabii ki THY'dir. THY'nin başarısıyla gurur duyuyoruz. THY artık Avrupa'da 2. sırada bulunuyor. İnanıyorum ki yakında Avrupa'nın tek 5 yıldızlı hava yolu olacak. Ben buna inanıyorum ve bunu başaracağız. Çünkü hizmet kalitesinde kimse bizimle yarışamaz. Zaten THY artık sadece bir havacılık şirketi olmaktan çıktı. Bugün üretim konusunda da çok önemli bir adım atmış oluyor. Gerçekten THY Teknik kendi alanında çok büyük bir başarı hikayesi. Son dönemde yapılan tanıtımların devreye girmesiyle sadece THY'ye değil, tüm bölgeye çok ciddi hizmet sağlayacak bir şirket durumuna geldi" dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al