Haberlerİcat Yapan 10 Kadın


"Yuvayı dişi kuş yapar" derler. Gerçekten kadınlar, imkânsızlıkların içerisinde imkânlar oluşturabilecek yeteneklere sahiptir. Tarihten buyana, bu kadınları anlatmaya kalksak ömrümüz yetmez herhalde. Ana bunlardan 10 tanesi var ki, gerçekten bugün kullanılan birçok araç ya da gerecin mucidi. îşte icatları ile tarihe isimlerini yazdırmış ve modern yaşama etki etmiş o kadınlar... 

1.Josephine Cochrane: Bulaşık Makinesi 
Cochrane, hizmetçilerinin sürekli olarak çin porselenlerinin kırılması ve zarar görmesinden bıktığı için bulaşık makinesini icat etti. Cochrane, yüksek su basıncıyla çalışan makine için 1886 yılında patent aldı. O tarihlerde evlerde sıcak su sistemi olmamasına rağmen Cochrane ısrarcı davrandı ve fikrini öncelikle restoranlara ve otellere sattı. 

2.Mary Phelps Jacop: Modern Sütyen 
Jacop, geliştirdiği modern sütyen için 1914 yılında ABD'de patent aldı. O tarihe kadar üretilen sütyenler çelik çubuk ve balina kemiği içeriyordu ve çok rahatsızdı. Bugün kullanılan sütyenlerin ilk modeli olan Jacop'ın geliştirdiği sütyen ise farklı tasarımıyla kullananların anatomik yapısına uygundu ve rahatlık sağlıyordu. 

3.Mary Anderson: Araba Sileceği 
1900'lü yıllarda sürücüler yağmur ve kar yağdığında her bir sokağın başında arabalarını durdurup camlarını silmek zorundaydı. Mary Anderson, 1903 yılında araba sileceğini icat ettiğinde ise sürücülerin dikkatini dağıtacağı gerekçesiyle 10 yıl boyunca patent alamadı. Ancak sonunda herkes bu icadı kullanmaya başladı. Araba sileceğinin elektrikli olanı da 1917 yılında yine bir kadın tarafından üretildi. 

4.Dr. Grace Murray: İlk Büyük Ölçekli Bilgisayar
Amiral Dr. Grace Murray, İkinci Dünya Savaşından sonra Harvard Üniversitesinde yürüttüğü çalışmalar sonucu ilk büyük ölçekli bilgisayar "IBM-Harvard Mark l"i icat ettiği için "bilgisayarların annesi" olarak tarihe adını yazdırdı.
 
5.Hedy Lamarr: Gizli Kodlama Sistemi 
Avusturyalı Hedy Lamarr Nazi sempatizanı silah tüccarı kocasıyla evliliği sırasında katıldığı iş toplantılarında silahlarla ilgili çok şey öğrendi. Ancak Nazilere ve kocasına karşı büyük bir nefret duymaya başlayan Lamarr sonunda Londra'ya ve oradan da ABD'ye kaçtı. Nazilere karşı İkinci Dünya Savaşında kullanılması için ürettiği mesaj şifreleme sistemi için 1941 yılında patent aldı sistem 20 yıl sonra kullanılmaya başlandı. 

6.Sara Blakely: Spanx İç Çamaşırı 
Oprah Winfrey ve Meg Whiteman'ın yer aldığı dünyanın en zengin kadınları listesinde yer alan Blakely bu servetini icat ettiği iç çamaşıra borçlu. Ürettiği elastik iç çamaşırı sayesinde kadınların birkaç beden daha zayıf görünmesini sağlayan "Spanx" isimli çamaşır Blakely'nin 500 milyon dolarlık bir şirketin sahibi olmasını sağladı. 

7.Stephanie Kwolek: Kurşungeçirmez Yelek 
Kwolek'in 1963'te icat ettiği "Kevlar" adı verilen sert ve dayanıklı materyal sayesinde günümüzde polislerin her gün rahatlıkla giyebildiği kurşungeçirmez yelekler üretildi. Kwolek'in geliştirdiği teknoloji, aynı zamanda asma köprü halatı, kask, fren balatası, kamp ekipmanları ve kayak takımı yapımında da kullanılıyor. 

8. Margaret Knight: Kese Kâğıdı Kraliçesi 
Kese kâğıtlarından önce üretilen kâğıt torbalar zarf biçimindeydi ve düz bir tabanı yoktu. Bu haliyle bir hayli işlevsiz olan kâğıt torbaları bugün bildiğimiz şekline sokan Knight, kâğıdı kesen, katlayan ve dörtgen bir taban veren makineyi icat etti ve 1871 yılında patent aldı.

9.Marjorie Joyner: Mizampli 
Joyner'in icat ettiği başlıklı makine sayesinde yapılan saçlar günlerce kalıcılığını koruyordu. 

10.Ruth Wakefield: Amerikan Usulü Ev Yapımı Kurabiye 
Misafirleri için çikolatalı kurabiye yaparken çikolatasının bittiğini fark eden Wakefield, bunun yerine Nestle'nin kalıp çikolatasını kullanmaya karar verdi. Wakefield bu sayede "kaza sonucu" ABD'nin en sevilen çikolatalı kurabiyesi "Toll House"u icat etmiş oldu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al