Haberlerİcat Çıkaranlara Süper Lig Geldi!


TİM, Türkiye'nin cari açık sorunundan katma değerli ürünlerle kurtulabileceği düşüncesiyle ‘İnovalig’ projesini başlattı. Artık Türk firmaları inovasyon şampiyonu olmak için yarışacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programını hayata geçirdi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İnovalig’e ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, şirketlerin sürdürülebilirlikleri, kârlılıkla büyümeleri ve Türkiye'nin geleceği adına inovasyonu çok önemsediklerini söyledi.

Tüketicilerin istedikleri yenilikçi ürünleri pazara sunabilmenin, en önemli başarı haline geldiğine değinen Büyükekşi, 'Artık dünyada tek başına üretmek hiçbir şey ifade etmiyor. Yapılmayanı yapmak ve rakiplerden farklı olmak çok önem kazanıyor. Biz de rekabetçiliğimizi sürdürebilmek, tüm iş süreçlerinde inovasyonu geliştirmek için Türkiye’deki firmalara yol gösterici olmak istiyoruz' diye konuştu.

Yükte Hafif, Pahada Ağır...
Türkiye’de inovasyon kültürünün yerleşmesi ve şirketlerin bir inovasyon organizasyonu haline gelmesinin şart olduğunu vurgulayan Büyükekşi, “Türkiye’nin şu an en büyük problemi, cari açık değil inovasyon açığıdır. Cari açık sorunundan katma değerli ürün üreterek, değerli üretim ve ihracat sayesinde kurtulabileceğimize inanıyoruz. Bunun için de konteynerlerimizi yükte hafif pahada ağır mallarla dolduracağız” dedi.

Büyükekşi, mümkün olduğu kadar çok firmanın katılmasını istedikleri için İnovalig’te başvuruyla ilgili bir kısıtlama olmadığını ve başvuru ücreti talep edilemeyeceğini dile getirdi.

‘Ar’ Var Ama ‘Ge’ Yok
Bu proje ile şirketlerin organizasyonlarına ve günlük operasyonlarına inovasyon kültürünü yerleştirmeleri için oldukça önemli bir fırsat sunduklarını  aktaran Büyükekşi, 'Böylelikle Türkiye’nin yaratıcılık potansiyelini, katma değere dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu  projenin Türkiye’nin 2023 stratejik hedeflerine büyük katkı sağlayacağına inanıyor ve tüm firmaları katılmaya davet ediyoruz. Türkiye’de  Ar-Ge’nin Ar’ı var, Ge’si yok. İnovalig, bu Ge’yi ortaya çıkaracaktır' değerlendirmesini de yaptı.

25 Finalist Avrupa’ya
Şampiyonada  yer almak isteyen firmalar, 31 Mayıs’a kadar www.inovalig.com web sitesinden online kayıt yaparak inovasyon anketini dolduracak. İnovalig’de yarışacak  firmalar, ilk aşamada anket değerlendirmesinden geçecek. İlk aşama sonucunda katılımcı her bir firma için yaklaşık 100 sayfalık bir rapor hazırlanacak. Firma raporlarının incelenmesi ile 5 farklı kategoride seçilecek 50 firma, yarı finallere katılmaya hak kazanacak.

Finalde yarışmaya hak kazanacak 25 finalist, 2014 Türkiye İnovasyon Haftası’nda büyük jüri önünde yarışacak ve 5 inovasyon kategorisindeki ‘Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonları’ belirlenecek. Her kategoriden öne çıkan firmalar, İnovasyon Ligi Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al