HaberlerHarvard Üniversitesi'nden Türk İcadı'na İlgi


Dünyanın en saygın üniversitelerinden Harvard, Türk araştırmacıların geliştirerek ticari ürüne dönüştürdüğü ve pek çok alanda kullanılabilen biyosensör cihazını, Afrika'da AIDS testi olarak kullanıyor

Bilkent Üniversitesi Yerleşkesi'ndeki Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü uzmanları, 2010 yılında, tıp, eczacılık ve çevre gibi birçok alanda kullanılabilen biyosensör cihazını geliştirdi ve geçen yıl da ulusal patentini alarak ticari ürüne dönüştürdü.
Cihazın uluslararası patent başvurusunu da yapan uzmanlar, ürünü Harvard Üniversitesi'nin konuyla ilgili uzmanlarına da gönderdi. Harvard uzmanları, ürünü, Afrika ülkelerinde AIDS testi olarak kullanıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Bilkent Üniversitesi UNAM araştırmacılardan Doç. Dr. Aykutlu Dana, Türkiye'deki birçok araştırma laboratuvarında yüksek maliyetlerle yurt dışından temin edilmiş ve ancak sabit bir ortamda kullanılabilen cihazlardan yola çıkarak, elde taşınabilir laboratuvarları geliştirdiklerini bildirdi. Bu laboratuvarların DNA analizi, enfeksiyon, kanda bulunan çeşitli hormonların tespiti, eczacılık, moleküler biyoloji, genetik, tıp, çevre gibi konu ve alanlarda araştırmalar yapılmasına olanak sağladığını anlatan Doç. Dr. Dana, ürünün yurt içinde Hacettepe ve Gediz üniversitelerine satıldığını, Antakya ve Kırıkkale üniversitelerinden de sipariş geldiğini belirtti. 

Doç. Dr. Dana, şunları kaydetti: "Yurt dışında da ortak çalışmaya başladığımız Harvard MTI'de bir hoca var. Akademik bağlantılar sayesinde ürünümüzden haberdar oldular. Cihazımızı onlara gönderdik. Bizim sistemimizi kullanarak AIDS teşhis araştırması yapıyorlar ve uygulama alanı olarak da Afrika'yı seçtiler. İkinci cihazı da istediler. Türk bilim adamlarıyla yurt dışındakiler bilim alanında ortak çalışmalara daha çok teorik alanda girer. Son ürün ya da kullanılabilir cihaz çıktısına yönelik değildir bu çalışmalar. Dünyada üniversite denince akla ilk sırada Harvard gelir. Bu ürünümüzü Harvard'ın kullanacak olması, benim bildiğim kadarıyla Türkiye'de ilk. Gelişmiş ülkelerdeki bilim adamları fonlanmak için Afrika, Orta Doğu, Doğu Avrupa gibi az gelişmiş ülkelere yönelik çalışmalar yapıyorlar. Çünkü buralarda insanlar teknolojiye ulaşamıyorlar. Çok pahalı ve bunu kullanabilecek insanlar da yok. Onun için bunu olabildiğince taşınabilir hale getirmek önemli."

Elde taşınan laboratuvarlardan yola çıkarak testleri cep telefonu boyutlarında bir cihazda yapmaya imkan sağlayan cihazın da prototipini oluşturduklarını söyleyen Doç. Dr. Dana, cihazı bir sağlık ocağında bile kullanabilecek pratikliğe kavuşturduklarını, ayrıca pek çok laboratuvar testinin sağlık merkezlerine gitmeden evde yapılmasına imkan sağlanabileceğini anlattı. Doç. Dr. Dana, prototipi Brüksel'de düzenlenen 'Yenilikçi Teknolojiler" konulu inovasyon köyünde dünyanın birçok yerinden bilim adamına sergilediklerini oradan da ödülle döndüklerini sözlerine ekledi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al