HaberlerGüçlü Marka, Güçlü Ar-Ge


Ermaksan, sanayi üniversite iş birliği kapsamında Uludağ Üniversitesi ile protokol imzaladı. Ermaksan Genel Müdürü Ahmet Özkayan, imzalanan protokolle Ermaksan`ın Ar-Ge Merkezi`ndeki teknoloji üretimini hızlandırmayı amaçladıklarını belirterek, hedeflerinin her yıl beş patent başvurusu yapıp, hayata geçirmek olduğunu söyledi. 

Ermaksan, sektördeki yarım asırlık tecrübesini akademik akıl ile birleştirerek geleceğe taşıyor. Sanayi üniversite iş birliği çerçevesinde Ermaksan, Uludağ Üniversitesi ile protokol imzaladı. Ermaksan’da düzenlenen imza töreninde Ermaksan Genel Müdürü Ahmet Özkayan, Uludağ Üniversitesi ile yapılan protokolle Ermaksan’ın Bakanlık tarafından onaylanan Ar-Ge Merkezi’ndeki teknoloji üretimini hızlandırmayı amaçladıklarını belirtti.

Özkayan, hedeflerinin her yıl beş patent başvurusu yapıp, bunu hayata geçirmek olduğunu kaydederek; 'Bu noktada üniversitelerle yapacağımız iş birlikleri çok önemli. Çünkü bizim gibi yenilikçi teknolojiler üreten şirketlerin, akademik anlamda bilgi ve tecrübelerden faydalanması lazım. Patent konusunda bu akademik iş birlikleri şart. Avrupa’da özellikle Almanya’da üniversiteler, akademiler ve enstitüler teknoloji üreten firmalarla iş birliği içindeler. Öte yandan üniversiteler de yenilik peşindeler. Ortaya konan yenilikler sanayiye entegre edildiğinde bu hem firmalara, hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Türkiye’nin şu anda ihtiyacı olan da katma değeri yüksek ileri teknoloji üretmesidir. Biz Ermaksan olarak güçlü ve kaliteli makinalar üretiyoruz. Makinaların aksamları bugün ithal ediliyor. Bu türde iş birliği ile elektronik, otomasyon ve yazılımda sağlanacak yeniliklerle dışa bağımlılığımız azalacağı gibi ihracat açısından da önemli bir avantaj sağlamış olacağız. Kendi teknolojimizi kendimiz üretmeliyiz' dedi.

Protokol öncesinde yaptıkları fabrika ziyaretinden etkilendiğini ifade eden Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek ise gerçekleştirdikleri protokolden memnuniyet duyduklarını, Bursa sanayisinin üniversitelerin bilgi birikimine, üniversitelerin de sektördeki tecrübelere ihtiyacı olduğunu söyledi. Rektör Dilek, Ermaksan gibi Bursa’nın başarı hikayelerine ihtiyacı olduğuna işaret ederek yapılan protokolle üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlanacağını yine ilgili bölümlerde okuyan son sınıf öğrencilerinin ‘Aday Mühendis’ programı kapsamında şirkette belli günlerde çalışarak tecrübe kazanacağını dile getirdi. Böylece gelecek için kalifiye eleman da yetişmiş olacağını belirten Dilek, Uludağ Üniversitesi’nin Ar-Ge çalışmalarına 12 milyon lira bütçe ayırdığını, Ermaksan’ın da bu fırsattan yararlanmasını istediklerini kaydetti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al