HaberlerGoogle’ın Pilotsuz Uçakları Geleceğe Yön Verecek

Geleceğin havacılığı, alternatif yakıt kullanan ya da güneş enerjisi ile çalışan elektrikli uçaklara doğru giderken, bu konuda yeni ufuklar da görünmeye başlandı. Solar Impulse 2 tüm dünyaya sadece güneş enerjisi ile uçulabildiğini gösterdi. Sırada insansız uçan uçaklar, hatta yolcu uçakları var.
Google insansız arabada lider olsa da, başka konularda da bu sıfatı taşımaya devam ediyor. Kendi kendine uçan yolcu uçakları da bunun bir parçası olacak gibi görünüyor. Google Proje-Kanat başkanı Dave Vos, “Gelecekte yolcu uçaklarının, robotik insansız hava araçları (drone’lar) tarafından kontrol edilmesi gerektiğine inandığını” ifade etti. “Günümüzde dünya çapında kargoculuk için geliştirilen insansız hava aracı teknolojisinin, insanları uçurmak için de genişletilebileceğini” diye ekledi.

Google kargo teslimatı için insansız hava aracı geliştiriyor ve Avustralya’da Queensland’de test ediyor. Cihazları, ilk yardım paketlerini ve köpek mamalarını çiftliklere ulaştırmada kullanılıyorlar, ancak David Vos, günün birinde bu araçların yolcuları taşıyabileceğini de ifade ediyor.Proje başkanı Vos, geçen sene Avustralya’da uzak çiftliklere paket teslimatı yaparak test edilen araştırmayı, kamuoyuna açıklamıştı ve insansız araçların gelecek için harika bir hedef olduğunu ifade etmişti. Atlanta’da yıllık İnsansız Araçlar Sistemleri Derneği’nde yaptığı konuşmada “Uçuşların, insan kontrolünde değilken daha güvenli olduğunu” ifade etti.

Geliştirilen araç, dört elektrikli pervaneye sahip ve kanatlar arası mesafe 1,5 metre (5 feet). Ağırlığı 8,6kg (19 pound)’ın altında. Kalkarken de inerken de uçak pisti ihtiyacı yok. Bilgisayar kuyruk kısmında yer alırken, güç kaynakları uçağın önüne yakın yerleştirilmiş. Bunların dışında cihaza; GPS, kameralar, alıcılar ve konumlanmaya karar veren çeşitli sensörler yerleştirilmiş.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al