Özgür Ulaş Türkyılmaz

Uzman GörüşleriGlobalizm, Tasarım ve Haksız Rekabet İlişkisi


Endüstriyel tasarım, endüstride üretilen nihai kullanıcıya yönelik ürünlerin, işlevsellik, hedef kitlenin beğenisi ve kullanıcının ihtiyaçları gibi ölçütler gözetilerek fikren geliştirilmesi ve üretime uygun yeni bir ürün olarak projelendirilmesi ile sonuçlanan bir süreçtir.
Tasarım ise, bir ürünün dış görünüşünü ifade eder. Tasarım bir ürünün biçimi olabileceği gibi; çizgilerden, süslerden, renklerden ve çeşitli unsurlardan oluşan görünümlerde olabilmektedir.
Tasarım, endüstriyel üretime geçilmeden önce (1800’lü yılların ikinci yarısı) kişiye özel olarak yapılırdı. Sanatçılar, yüksek meblağlar karşılığında halkın elit kesimlerine, kişiye özel tasarımlar üretirlerdi.   


Fakat Sanayi Devrimi ile birlikte endüstriyel üretime geçildikten sonra, hızlı üretim ile birlikte insanlar tasarlanmış ürünlere daha kolay ulaşmaya başladılar. Bu da özellikle son yıllarda globalleşen dünyada, tasarımın gelişimine artı değer katmıştır. Globalleşen dünyada firma sahipleri, tasarımsal ürünlerini yurtdışına ihraç ederek kâr oranlarını artırmanın yanında, tüketicilerin katma değer sağlanmış ürünlerden faydalanmalarını istemektedirler. Fakat günümüzde iletişim araçlarının da etkisiyle artık dünyanın herhangi bir yerinde ürünlere kolaylıkla ulaşılmakta ve bu ürünleri taklit etmek isteyenlerin işi de bir o kadar kolaylaşmaktadır. Bu sebeple endüstriyel tasarım tescili günümüz dünyasında haksız rekabetin önüne geçebilmek için olmazsa olmazlardandır. Taklit ve haksız rekabeti önlemek, yatırımlarınızın karşılığını tam olarak alabilmek için tek yol globalleşen dünyada yeni tasarımları tescil ettirmektir.Tasarlanan ürünlerin yurtiçinde tescili ne kadar önemli ise; ihracat yapılan, kısa veya orta vadede ihracatı planlanan ülkelerde de tescil edilmesi son derece önemlidir. Yurtiçi veya yurtdışında ürünlerinizin taklit edilmesi; ürün kalitesindeki farklılıklardan dolayı ürününüzü ve markanızı itibarsızlaştırdığı gibi, firmanız içinde ciddi bir maliyet olarak karşınıza çıkacaktır. Kaldı ki tasarladığınız ürünün başka bir ülkede başka bir üretici tarafından tescillenmesi durumunda, bahsi geçen ülkeye ihracat yapamama gibi bir durumla karşılaşmakta acı bir sonuç olarak karşınıza çıkabilmektedir. Ayrıca, ilgili tasarımın kendinize ait olduğunu kanıtlamaksa çok kolay bir süreç olmamakla birlikte ciddi dava maliyetlerini de beraberinde getirmektedir.Bu sebeple, ürününüzün tasarımı sonuçlandığında, tasarım tescilini almak size maddi kazancın yanı sıra ürününüzün taklit edilmesini ve haksız rekabetin önüne geçilmesini de sağlayacaktır. Maddi kayıp - kazanç ilişkisinden bahsedecek olursak, örneğin Almanya pazarına ihracat yapan firmalar çok temkinli olmalıdırlar. Çünkü ülke pazarına giren tescilsiz ürünler haksız rekabet hükümleri kapsamında ciddi yaptırım ve maliyetlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Öyle ki bu tarz haksız rekabet durumunun tespit edilmesi halinde, haksız rekabet hükümleri çerçevesinde tescilsiz ürünün ticari faaliyetinin durdurulmasına yönelik 250 bin Euro’yu bulan dava masrafları ile karşı karşıya kalmak kaçınılmazdır. Bahse konu olan süreç davaya kadar gitmese bile, ihtar, avukatlık ücretleri gibi harcamalarla 20 bin Euro’ya kadar varan masraflar çıkabilmektedir. Bu sebeple, ihracat yapılan ülkelerde tasarımların tescil işlemlerinin başlatılması, haksız rekabetin önlenmesi hususunda size avantaj sağlamasının yanında olası masrafların çıkmasını da engelleyecektir.

Sonuç olarak; global ticaret ekonomisinin sağladığı; ürününüzü daha kolay pazarlama ve ihraç etme avantajlarından faydalanabilmek için öncelikli olarak ürünlerinizi hem yurtiçinde hem de yurtdışında, ihracat yaptığınız / yapacağınız ülkelerde tescil ettirmeniz gerekmektedir. Böylelikle hem taklit ve haksız rekabete engel olabilecek hem de ihracatlarınızda problem yaşamamış olacaksınız.


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al