AralıkGlobal Pazarda Dünya Markası Olmak


İşletmeciliğin en önemli unsurlarından birisi olarak devamlı gelişme ve büyümenin optimal bir şekilde karşımıza çıktığı global ekonomileşme süreci, firma olarak ve ürünlerimiz olarak isim sahibi olmamızı ve tanınmışlığımızı şart koşmaktadır. Bir dünya firması olabilmek için markamızı dünya markası haline getirmemizin şart olduğu çok açıktır. Firmaların ürünlerini tüketiciye sunarken kalitelerini ve hizmetlerini de yansıttıkları markalarının tescili, gelişim süreci olarak çeşitli basamaklara yayılmıştır.

Firmaların ticari ve yasal olarak zaten işlemlerini sürdürebilmeleri ve olası rakiplerine kötü niyetli taklitler için fırsat vermemeleri açısından markalarını yurt içinde tescil ettirmeleri olmazsa olmaz bir koşuldur. Zaten artık hemen hemen her türlü yasal işlemde karşımıza markamızın tescilli olması gerektiğine dair yaptırımlar da çıkmaktadır.

Bunun haricinde markalı ürünlerini yurt dışında pazarlayan firmaların, gelişen dünya ekonomisine ayak uydurabilmesi ve bir dünya firması haline gelebilmesi için yurt dışında da, özellikle aktif olarak faaliyet gösterdikleri ülkelerde markalarını tescil ettirmeleri gerekir. Bununla beraber marka tescilinden önce, ilgili markanın olası rakiplerini tespit edebilmek veya daha önceden tescil edilmiş olan benzer markaları görebilmek açısından ön araştırmanın yapılması önemlidir. Daha sonradan karşımıza çıkabilecek sorunları ve masrafları önceden engellemek hem zaman hem de maddi kayıba baştan engel olacaktır. Marka ön araştırma işlemi ya ülke bazında tek tek araştırılarak ya da 4 ana bölgeye bölünmüş ve dünya ülkelerini bölge bölge sınıflandırarak yapılmış olan bölgesel marka araştırması ile gerçekleştirilebilir.

Çok sayıda ülkede ürünlerini pazarlayan firmaların bölgesel bazda marka ön araştırma işlemine başvurması daha kazançlı bir yöntemdir. Marka tescil müracaatında ise tek tek ülke bazında müracaat yapılabileceği gibi, toplu marka müracaat sistemlerinden faydalanmakta mümkündür. Örnek vermek gerekirse CTM adı verilen Avrupa Topluluğu ülkelerine mahsus olan fakat gümrük birliği çerçevesinde başvuruda bulunmamıza müsaade eden ve 27 ülkeden oluşan Topluluk Markası bu toplu müracaat sistemlerinden birisidir. Bir diğeri ise Türkiye dahil toplam 85’den fazla ülkeden oluşan ve içlerinden ülke olarak seçim yapmamıza olanak veren Madrid Protokolü’ dür.

Toplu marka müracaatlarının sağladığı en büyük avantajlar ise, tek bir başvuru yapılarak birden fazla ülkede marka tescilini sağlamak ve standart ücretler sayesinde tek tek müracaatlara göre daha az maliyetli olmalarıyla birlikte daha kısa sürede sonuçlanmalarıdır. Gelişen dünya ekonomisine ayak uydurabilmek ve daha sağlam ekonomik ve yasal temeller üzerinde yükselebilmek için marka tescilinin taşıdığı önem büyüktür. Fakat olay sadece bu aşamada bırakılmamalı markanın tescil aşamasından sonra da düzenli takibi yapılmalıdır. Olası rakiplerin diğer ülkelerde ve yurt içinde yayılmaları, kötü niyetli taklit olayları gibi olumsuz etkenler marka takibini şart koşmaktadır.

Sürekli ve dengeli gelişimin sağlam temeller üzerine oturtulması için marka tescili ne kadar şart ise takip işleminin sürekliliği ve profesyonel bir ekip ile çalışmanın gerekliliği de göz ardı edilmemesi gereken bir faktördür. Çünkü bir dünya markası ya da dünya firması olmak önemli değil, önemli olan o unvanı ve yeri koruyabilmektir.

Güzel günler dileklerimle,

KEMAL YAMANKARADENİZ
DESTEK PATENT A.Ş.
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al