BlogFikri ve Sınai Haklar Alanında Blockchain Teknolojisi ile Tanışın! 1.RÖPORTAJ


35 yıldır Türkiye'de fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında sektör liderliğini koruyan Destek Patent ile Türkiye’nin blockchain teknolojisinde uluslararası ödüllü ilk şirketi Proofstack arasında geçtiğimiz aylarda bir iş birliği protokolü imzalandı.
Destek Patent ve Proofstack iş birliği sayesinde artık; proje ve eserlerin korunması için gereken yasal deliller, Türkiye ve dünyadaki mevzuatlarla uyumlu olarak elde edilebilecek.
Proofstack kurucularından Kadir Kurtuluş Proosftack ile ilgili sorularımızı sizler için yanıtladı.
1)Proofstack nedir?
Proofstack, telif veya patent konu çalışmalarınız için, Blockchain Zaman Damgası (Bitcoin, Ethereum) ve Nitelikli Zaman Damgası’nın kullanımıyla; iOS, Android, Chrome ve Web uygulamaları üzerinden, 60 saniyeden daha kısa bir sürede, mahkemelerde kullanılabilecek delil elde etmenizi sağlayan bir teknolojidir.
Proofstack’in kullandığı teknoloji hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Bitcoin, Ethereum, Litecoin, diğer blockchain teknolojileri ve nitelikli zaman damgası kullanarak fikrî hakların ya da diğer tespit ve delillerin, mobil telefonlardan tek tıkla dünya çapında korunmasını sağlayan dünyadaki tek uygulamadır. Blockchain gelecektir. Hayatımızda büyük yer edecek ve dünyanın ekonomi ve devlet kurgusunu, insanın yerini ve pozisyonunu ciddi şekillerde değiştirecek bir teknolojiden bahsediyoruz. Ancak henüz yasal regülasyonu sağlanmadı, o sebeple biz Türkiye'de TÜBİTAK gibi nitelikli elektronik sertifika hizmet sağlayıcılar aracılığıyla aldığımız nitelikli elektronik zaman damgası kullanıyoruz. Elektronik noter gibi düşüneceğimiz bu kurumlara devlet yetki veriyor. Devletin notere ve nitelikli zaman damgası otoritelerine verdiği yetkiyle iki taraf da eşdeğer bir delil elde edebiliyor. Türkiye'de 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu'na göre, bizim uygulamamızla elde ettiğiniz belgeler mahkemede delil olarak kullanılabiliyor. Avrupa Birliği ülkeleri için de farklı kurumlar aracılığıyla aynı durum geçerli. 
Nasıl kullanılır?
Proofstack IOS, Android uygulamasını telefonunuza indirip ya da web sitesinden isim, soy isim ve e-posta bilginizle üye olmanızın ardından artık uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu noktadan sonra telif hizmeti almak istediğiniz ülke, bölgeleri ya da blockchain protokolünü seçip, kanıtlamak istediğiniz belgenizi ya da eserinizi seçiyorsunuz. Ardından, delilinizin gönderilmesini istediğiniz yeri belirleyip ‘Başla’ tuşuna bastığınız anda 60 saniyeden daha kısa süre içerisinde zaman, konum bilgisi ve proof.link ile beraber eserinize ait deliliniz size gönderiliyor.
Proof.Link nedir?
Proof.Link; Dosyanızın zaman damgalandığı otorite adı, dosyanızı zaman damgaladığınız tarih ve zamanı, yöneticinin ismi (Eğer bu bilgiyi genel web sayfasında göstermek isterseniz), zaman damgasına ait Hash değeri, isteğinize bağlı olarak; iletişim ve diğer bilgileri içerir. 
Her esere Proofstack sistemi tarafından verilen “@Proof.Link-ExxKtln5g” şeklindeki benzersiz Proof.Link numarası sayesinde, eserler; ilgilisinin isim ve iletişim bilgileri ile görülebiliyor (Eserin kendi değil sadece isim ve açıklama bilgileri) ve satılabilir bir durumda olacak. Ayrıca eserlerde bulunacak bu numaranın aynı © işareti gibi paylaşımı ile caydırıcılık sağlayacaktır.
Peki, Proofstack’in kapsamı ve avantajları nelerdir? Kadir Kurtuluş, devam eden röportajımızda sorularımızı cevaplıyor. Okumak için hemen tıklayın. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al