Ocak 2015Fason Üretimde Dikkatli Adımlar


Günümüzde üretim yapmak gerçekten son derece sıkıntılı bir hal aldı. Üretimin teknik detaylarından finansmanına, pazarlamasından Ar – Ge’sine kadar tüm süreçlerin ustalıkla yönetilmesi gerekiyor.

Fason veya markalı ürün üretiminde hep aynı süreçleri farklı boyutlarda yaşamak mümkündür. Yalnız bir farkla, markalı ürün üretiminde hedeflerinizi ve kapasitenizi siz belirlerken, fason üretimde bu üretimi yaptırtana yüzde yüz bağımlılık söz konusudur. Ayrıca fason üretimin devamlılığı her zaman risk taşımasına karşın markalı ürün üretimi firma yöneticilerinin pazarlama politikalarına ve pazar paylarına olan etkileri ne bağlı olarak sürekli gelişim göstermektedir. 

Tüm bunların yanında fason üretimin firma için başka bir tehlikesi de fason üretim için getirilen ürünün tasarımı ve markası kime ait olduğu araştırılmadan üretilmesidir. Zira bu şekilde bir üretim anlaşması marka ve tasarımın gerçek sahiplerine, malı toplatma ve üretimi yapanlar hakkında da cezai işlemi yapma hakkı vermektedir. Özellikle yurt dışından gelen fason üretim taleplerinde marka ve tasarımın (model veya desenin) gerçek sahipleri olup olmadığının araştırılmasını yaptırmak firmanın risklerini azaltacaktır. Bunun için tescil belgelerini istemek yeterli olacağı gibi, Türkiye’de bu hakların kime ait olduğunun araştırması Marka ve Patent Vekillerince de yapılabilmektedir.
Türk Patent Enstitüsü’nün “www.turkpatent.gov.tr” web sayfasından da bu tür bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle iş yapma alışkanlıklarımızı değiştirip risklerden uzaklaşmak anlamında bu araştırmanın yapılmasından sonra fason üretim taleplerinin değerlendirilmesinde yarar vardır. 

Bazı sanayici dostlarımız bu tür riskin tamamı ile fason üretim talebinde bulunana ait olduğunu söylese de bu kesinlikle yukarıda anlattığımız şekildedir. Sınai hakların ihlal edilmesine ilişkin düzenlemelerde üreten, ürettiren, ithal eden, ihraç eden, depolayan vs. şeklinde müteselsil sorumluluk maddesi mevcuttur. Bu yüzden belirli bir süre kapalı kalan, üretim yapamadığı için işçilerini dağıtan fabrikaların sayısı artmakta olduğundan bu konuyu gündeme taşımak istedim. Bu tür uygulamalar yalnız bizim ülkemize ait olmayıp tüm ülkelerde vardır. Bir ülkenin taklitçilikle kalkınması mümkün olmadığından yapılanlar doğrudur. 

Bizim yapmamız gereken kanunun istediği şekilde üretim ve ticareti yeniden tasarlamaktır. Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde hızla ilerlemesi için de tüm iş dünyasının bu bilinç içerisinde hareket etmesi gerekmektedir. Sınai Hakların firmaları daha ileriye taşımada çok etkili araç olduğu düşünülerek buraya yatırıma ağırlık verilmelidir. Büyük fabrikalar yerine kaliteli insan gücü ile büyük beyinlerle çalışmayı tercih etmek firmalarının tüm alanlardaki rekabet gücünü arttıracaktır. 

Güzel günler geçirmeniz dileklerimle.   

Kemal YAMANKARADENİZ
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al