Mart 2014Facebook, WhatsApp'i Satın Aldı


Popüler sosyal medya platformu Facebook, anlık mesajlaşma hizmeti WhatsApp'i satın aldı. 

Facebook, mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp'i 19 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Yapılan teklif, teknoloji dünyasında son 10 yılın en büyük satın alımını temsil ediyor. 

Facebook, popüler mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp'i 19 milyar dolara satın alıyor. Şirketin dün yaptığı açıklamada, WhatsApp'in 12 milyar dolar hisse, 4 milyar dolar nakit ve 3 milyar dolar da opsiyonlu verilecek hisse karşılığında satın alınacağı açıklandı. 

Facebook tarafından ödenecek miktar 2001 yılında Time Warner'ın 124 milyar dolar karşılığında AOL'yi satın almasından bu yana yapılan en büyük teklif. 

Dünya genelinde 450 milyon üyesi olan WhatsApp, bu sayıyı her gün 1 milyon artırıyor. 

Facebook'un içeriklerini zenginleştirmek için 2012'de hırslı bir satın alım kampanyasına giren CEO Mark Zuckerberg, söz konusu yıl Instagram'a 700 milyon dolar ödemişti. 

Facebook, birkaç ay önce fotoğraflı mesajlaşma uygulaması SnapChat'e 4 milyar dolar önermiş ama teklifi reddedilmişti. 

WhatsApp, açıklanan satın alımın ardından 241 milyon aktif üyesi olan Twitter'ın piyasa değerinin yarısına ulaştı. Miktroblog devinin mevcut piyasa değeri 31.5 milyar dolar. 

'Facebook'un WhatsApp'i satın alarak hem en büyük rakiplerinden birini ortadan kaldırdığı hem de diğer rakiplerine gözdağı verdiğini' belirtti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al