HaberlerEti'ye Yurtdışında Marka Şoku!


Yurtdışında kendi markasıyla varolma savaşı veren ETİ’nin ve markalarının, gittiği ülkelerde başkaları tarafından tescil edilmiş olması firmada şok etkisi yarattı.

Türk Rakipleri Tescil Ediyor
Esas enteresan olan ise yurtdışında Eti’nin marka haklarını alanların kimliği. ETİ’nin yurtdışında markalarının “hakkını” alan firmalar, o ülkenin yerel oyuncuları değil Türkler. Evet, “Türkler!”. Üstelik bunlar uyanık Türk girişimciler de değil, ETİ’nin Türkiye’deki rakipleri. Araştırmalara göre ETİ'nin rakipleri, yurtdışında “ETİ Popkek", "ETİ Tutku" gibi markanın amiral gemisi niteliğindeki önemli ürünlerinin markalarını kendisi adına tescil ediyor.  Ortadoğu bölgesine, Suudi Arabistan’a giden marka ise, pazara adım atmak, yatırım yapmak istediğinde markalarının tescilleri ile karşılaşıyor. Karşısında piyasaya girişini, büyümesini engellemek için haksız girişimde bulunan bir rakip var.

ETİ Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı, Eskişehir'de gerçekleşen Milliyet Gazetesi'nin gerçekleştirdiği iş buluşmasında konuya değinerek, “Turquality” çatısı altında 5 yıldan bu yana yurtdışında önemli atakları olduğunu, fakat ilk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını ve oldukça zor durumda kaldıklarını paylaştı. Buluşmaya katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın görüşü ise bu konuda gayet net. Bakan Çağlayan yaptığı açıklamada, konunun marka hırsızlığı kapsamında olduğunu ifade ederek, yurtdışı marka tescillerinin firmalar tarafından önemle takip edilmesi gerektiğine işaret etti. Çağlayan; "Bu durum gerçekten kabul edilemez ama yaşananlar bize ETİ markasının geldiği önemli noktayı gösteriyor. Uluslararası arenada tek yürek olmak için “Turquality” adlı oluşuma imza atan bir ülkede bu soruna bir an önce çözüm bulunması Türkiye ve Türk markaları için kesinlikle “cesaretlendirici” bir adım olur." şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Destek Patent A.Ş. Yurtdışı Markalar Bölüm Yöneticisi Eser Sipahioğlu, "ETİ markasının tecrübe ettiği bu tatsız durum esasen Destek Patent olarak vekillik hizmeti vermekte olduğumuz birçok orta ve büyük ölçekli Türk firmasının sıklıkla yaşadığı ve dolayısıyla vekil olarak bizim de mücadele içinde olduğumuz bir sorundur. Bu sebeple her fırsatta dile getirdiğimiz gibi bu sorunla mücadele etmenin tek yolunun marka tescilinde geç kalınmaması olduğunun altını çizmek isterim." dedi. Sipahioğlu, bugün itibariyle ya da yakın gelecekte pazar olarak görülmeyen ülkelerde markayı tescil ettirme konusunda tereddüt eden tüm firmaların, bu tehlikeyle karşı karşıya olduğunu, bir süre sonra ilgili ülke pazar haline geldiğinde ve yatırım çalışmaları başlatıldığında ise marka başvurusunu yaptırmak isteyen hak sahiplerinin çok geç kalmış olduklarını sözlerine ekledi.

Eser Sipahioğlu; "Yurtdışı marka tescilinde geç kalındığında, kötü niyetli kişilerin kendi adlarına tescil ettirdiği markaları iptal ettirmek için gerçek hak sahiplerinin uzun ve maliyetli dava-itiraz süreçleri söz konusu oluyor. Bu süreç pahalı ve marka sahiplerini yoruyor. Kesin sonuç garanti edilemiyor. Bu nedenle önerimiz, özellikle tanınmış markaların mutlak surette yurtdışında tescilleri için erken davranılması, henüz pazar haline gelmemiş olsa dahi, ileride yatırım hedeflenme ihtimali olan tüm ülkelerde tescil yoluyla marka haklarının korunmasıdır." şeklinde konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al