HaberlerEn Çok Yerli Patent Başvurusu Koç Grubu'ndan


Türk Patent Enstitüsüne (TPE) 2013 yılında yerli patent başvuruları içinde en çok başvuru yapan firmalar belli oldu. Listeye göre Arçelik 193 başvuruyla birinci, Ford Otomotiv 80 başvuruyla ikinci, Turkcell Teknoloji Ar&Ge 70 başvuruyla üçüncü sırada yer aldı. 

Koç Holding CEO'su Turgay Durak, grup şirketlerinin 2013 yılında toplam 400 patent başvurusu yaparak patent başvurusunda birinci sırada olmasının tesadüfi olmadığını söyledi. Durak, bu durumun 2012 yılında yazılı hale getirdikleri Fikri Haklar Stratejisi ve son 4 yıldır uyguladıkları Fikri Haklar Yönetimi Projesinin sonucu olduğunu kaydetti. Patent başvurularındaki sayısal artış kadar, niteliğin de çok önemli olduğunu vurgulayan Durak, 'Yapılan tüm patent başvuruları, şirketlerimizde kurulmuş olan Fikri Haklar Kurulları tarafından değerlendirilmekte ve sadece doğrudan ürün üzerinde kullanılacak stratejik veya lisanslama potansiyeli olduğu kabul edilen buluşlar için başvuru yapılmaktadır.' dedi. 

Koç Holding bünyesinde bakanlık onaylı 14 Ar-Ge merkezi olduğunu kaydeden Durak, Ar-Ge merkezlerimizde üniversite, yüksek lisans ve doktora mezunu 2 bin 553 mühendis ve 844 teknisyen olmak üzere toplam 3397 teknik elemanın görev yaptığını açıkladı. Şirket son 5 yılda Ar-Ge için 2,7 milyar lira harcadı. En çok patent başvurusu yapan ilk 10 firma arasında beyaz eşya, otomotiv, telekomünikasyon ve ilaç firmaları bulunuyor. İlk 10 sırada yer alan firmalar tarafından yapılan başvurular toplam yerli patent başvurularının yüzde 15'ini oluşturuyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al