HaberlerDoğu Karadenizli İnovasyonu Başardı, Yatırım Bekliyor


Trabzon İnovasyon Merkezi'ne altyapı için Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Teknokentte kurulan TTSO İnovasyon Merkezi'nde 9 patent üretimi gerçekleştirildi. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ile birlikte teknokenti ziyaret eden Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Teknoloji Merkezi'nde kurulan TTSO Tasarım Merkezi'nin amacına ulaştığını söyledi. Hacısalihoğlu, TTSO Tasarım Ofisi'nin kurulacak olan İnovasyon Merkezi'ne altyapı oluşturmak, insan gücünü yetiştirmek, eğitimler vermek amacıyla çalıştığını ve ciddi bir başarı kazanıldığını vurguladı.

Hacısalihoğlu, eğitim çalışmalarının ardından, bilimsel akademik çalışmaların ticarileştirilmesi kapsamında da faaliyetlerini yürüten merkezin ana hedefinin ülkenin ihtiyaç duyduğu yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin üretilmesi olduğunu hatırlattı. Bu kapsamda Türkiye'nin ithalatı yaptığı ürünlerin taranarak, teknoloji ve bilgi gerektiren sektörlerde yurt içinde üretimin sağlanmasını amaçladıklarını vurgulayan Hacısalihoğlu, bu kapsamda kurulacak Trabzon İnovasyon Merkezi, Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltacak sektörlerde faaliyet gösterecektir. Bir taraftan da çevresindeki ülkelere de teknolojik ürünlerin ihracatını gerçekleştirecektir. Bu hedef doğrultusunda odamızın önderliğinde başlattığımız Tasarım Merkezi'ndeki eğitim faaliyetlerine Kalkınma Ajansımızın sağladığı katkı ve destelere çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Tasarım Merkezi'nde, İnovasyon Merkezi'ne eleman yetiştirmeyi hedeflediğini kaydeden Hacısalihoğlu, "Her zaman şunu, dedik. Makine alabiliriz, teknoloji alabiliriz ama insan alamayız. Burada gördük ki verilen eğitimlerde genç bir kuşak yetiştiriliyor. 1.5-2 yıldan beri bu merkezde insana yatırım yapıyoruz. Buradan eğitime devam etmesini çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Az Katkı ile Çok İş
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, müthiş bir başarı elde edildiğini belirterek, "Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi bünyesinde kurulmuş bulunan TTSO Tasarım Merkezi bu kadar küçük bir alanda pratiğe çok ciddi katkılar sağlanmış. Çok büyük finans katkısı koymadan yüksek çıktılar elde edilmiş” şeklinde konuştu.

Trabzon İnovasyon Merkezi kuruluş çalışmalarının devam ettirildiğini bu kapsamda en çok insan kaynağı konusunda sorun olabileceği düşüncesinde olduklarını kaydeden Kaldırım, "İnovasyonun temel unsuru insandır. İstediğiniz kadar kaynak ve makine bu tür bir merkeze koysanız insan olmadan bir anlam taşımıyor. Tamamen uzmanlar ile gelişecek ve yürütülebilecek bir inovasyon merkezine insan gücü burada yetiştiğini gördük. Teknolojiyi kullanacak, inovasyon yapacak, ürün geliştirecek, patent işlemlerini tamamlayacak ve ürünü ticarileştirecek bir süreci kapsayan inovasyon merkezinde insan unsuru olmayınca hiç bir anlamı olmaz” diye konuştu.

Yenilikçi Fikirler Merkezi                                                                                                                       
Birim bünyesinde bulunan bilgisayar laboratuvarı sayesinde Autocad, Solidworks, 3D studio, Max, Catia, ArtCam, SolidCam, Photoshop, Rapidform XOR yazılım eğitimlerinin yanı sıra çeşitli yapısal analiz eğitimleri de sunuluyor. Birim özellikle biyomekanik alanlarda spesifik çalışmalarını sürdürmekte ve her geçen gün yenilenmektedir. İnovasyon Merkezi bünyesinde bulunan CNC freze tezgâhı ile ihtiyaçlar doğrultusunda firmalara hizmet verirken nitelikli eleman yetiştirmek için CNC eğitimleri de verebiliyor.

TTSO İnovasyon Merkezi Sorumlusu Sinan Köse, bölgenin gelişiminin bir göstergesi olarak sanayiye uygulanabilir yenilikçi fikirlerin patent ve faydalı model çalışmalarının yanı sıra fikir aşamasında bulunan ürünlerin tasarımlarının ve bilgisayar ortamında analizlerinin gerçekleştirilmesi inovasyon merkezinde sağlanmakta olduğunu söyledi.

9 patent çalışmasının sanayileştiğini ifade eden Köse, bunların Tam Otomatik Kendinden Kurmalı Askısız Tabanca, Tam Otomatik 2 Kademeli Hamur Açma Makinesi, Cerrahi Operasyon Kullanımı için Göğüs Gergi Aparatı , Hastalarda Enboli Oluşmasının Önleyen Esnek Mandrenli İntraket, Akıllı Tam Kontrollü Yatalak Hasta Yatağı olduğunu belirtti.

Teknik ve danışmanlık alanlarında bölgenin ve ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan TTSO İnovasyon Merkezi'nin sektörlerin ihtiyaçlarına en hızlı cevabı verebilmek amacıyla çalışmalarına devam ettiğini aktaran Köse, merkezde bugüne kadar farklı programlarda eğitim alan 140 kişinin 85'i iş hayatına katıldığını bildirdi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al