MartDoğru ARGE Nasıl Yapılır?


Uluslararası arenada rekabet gücünü artırmak için yeni, inovatif ve katma değer sunan ürünler geliştirmek büyük önem taşıyor. Katma değerli, yenilikçi ürün üretiminin başlangıç noktası ise ARGE çalışmaları.

Ülkemizde ARGE alanında giderek artan teşvik ve destekler, inovasyon odaklı eğitim ve seminerlere rağmen patent sayılarımızın aynı ölçüde artış göstermemesi ise düşündürücü. Bu durum henüz tüm dünyada kullanılan ARGE süreçleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığımız anlamına geliyor.

Peki doğru ARGE nasıl yapılmalı? ARGE’ye ayırılan para ve zaman kaynaklarını etkin kullanabilmek için süreçleri ve sistematik yapıyı doğru kurgulamak gerekiyor.

Öncelikle sağlıklı ARGE’nin temelinde araştırma yatıyor. Sürece bir patent araştırması ile başlamak çok büyük önem taşıyor. Sonraki adımda ise araştırma verileriyle eksik veya problem tespit edilen konularda buluş veya ARGE yöntemlerinden birisinin seçilmesi ve bu yönetimin etkin kullanılması gerekiyor.

Bu yöntemler içerisinde, sistematik bir yapı sunması dolayısıyla en temel yöntem TRİZ yöntemi. Son adımda yönetimin kullanımı ile oluşturulan yeni ürün ve buluşların doğru patent yazımı ve doğru başvuru ile zamanında koruma altına alınması başarıyı garantiliyor. Bu noktada uzman bir patent vekilliği şirketi ile çalışmak gerek zaman gerek maliyet açısından en doğru seçim olacaktır.

Yukarıda kısaca bahsedilen, inovatif düşünerek sonuç odaklı ARGE çalışmalarına olanak sağlayan “TRIZ” yöntemi, ülkemizde de giderek yükseliyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen TRİZ Tanıtım Semineri’ne katılan müşterilerimizin ilk izlenimlerini Destek Patent TV’de izleyebilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al