HaberlerDestek Patent Avrupa Patent Ofisini Ağırladı


Destek Patent, Avrupa Patent Ofisi'nden gelen inceleme uzmanlarından oluşan iki ayrı heyeti 16 Ekim ve 22 Ekim tarihlerinde İstanbul ve Bursa’da ağırladı.

Sanayici ve patent vekillerini iş ortamlarında gözlemlemek, Avrupa patent başvuru süreçlerine ilişkin ilgili tüm tarafların düşünce, beklenti ve önerileri almak amacıyla Türkiye ziyaretini gerçekleştiren heyetler Destek Patent uzmanları ile bir araya geldi.

Avrupa Patent Ofisi (European Patent Office-EPO), Türkiye dahil 40 Avrupa ülkesinin taraf olduğu Avrupa Patent Sözleşmesi kapsamında buluş sahiplerine patent koruması  kapsamında hizmet veren resmi bir kurum. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosundan sonra 7.000 çalışanı ile Avrupa’nın en büyük kurumu ve Dünyanın saygın patent otoritelerinden birisi. EPO 2013 yılında yaklaşık 265bin başvuru aldı ve 66bin patent tescil kararı verdi. Türkiye olarak geçen yıl EPO’ya 909 patent başvurusu yapıldı, 144 buluş için patent kararı verildi.

Bursa ziyaretinde önce Farba firması, sonra Destek Patent ofisi ziyaret edildi. İkili görüşmelerin ardından 22 Ekim’de Gold Majesty’de bir eğitim etkinliği düzenlendi. Etkinlikte konuşmacılar aşağıdaki konularda sunumlar yaptılar:

Destek Patent A.Ş.'den  Avrupa Patent Vekili Ersin Dereligil: Avrupa patent sürecine genel bakış ve bu süreçte sıkça yaşanan hatalar,

Avrupa Patent Ofisi'nden İnceleme Uzmanı Ian Morrish: Patent tarfinamesinin kapsamı ve patent istemlerinde sık raslanan “net ve açık olmama” problemleri,

Avrupa Patent Ofisi'nden İnceleme Uzmanı Rafael Lalinde: EPO’da sözlü duruşmalar ve öncesinde yapılması gereken hazırlıklar,

Avrupa Patent Ofisi'nden İnceleme Uzmanı Joaquin Vano Gea: Patent başvurusu sonrası değişiklikler ve hatalı genellemeler, patent ofislerindeki farklı yaklaşım ve uygulamalar.

Dereligil, EPO uzmanlarını İstanbul Maslak ve Bursa ofislerinde ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade ederek, patent başvuru süreci ile ilgili tüm tarafların yani başvuru sahipleri, patent vekilleri ve patentin belge almasına karar veren inceleme uzmanların samimi bir ortamda bir araya gelmesinin, bilgi ve düşüncelerini paylaşmasının çok anlamlı bulduğunu dile getirdi.

Ersin Dereligil sözlerine şöyle devam etti: “Yaptığımız görüşmelerde Avrupa Patent Ofisi ve uygulamaları üzerine önemli temaslarda bulunduk. Buluşların patentlenebilirliği açısından Avrupa Patenti başvurusunun en kritik safhası olan inceleme sürecini ve burada yaşanan sorunları masaya yatırdık. Türk buluş sahiplerinin taleplerini ilettik. İnceleme raporlarında buluşun patentlenebilirliğine ilişkin açıklamaların buluş sahiplerinin lehine daha yönlendirici olmasının çok önemli olduğunu vurguladık ve bu uygulamanın yaygınlaştırılmasını istedik. Patent bilinç düzeyinin artırılması için EPO uzmanlarının da katkısıyla sektörün öncü vekillk firması Destek Patent’in müşterilerine özel etkinlikler düzenlemesini kararlaştırdık."

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al