Haziran 2013Değerli Marka Oluşturmak


Bir markanın değeri belirlenirken genel kabul görmüş faktörlerin yanında markaların, kendisi dışındaki markalardan nasıl ayrıldığı, tüketiciye ne tür farklılıklar sağladığı çok önemlidir.

Markada farklılık, markanın konumlandırmasını yansıttığı gibi, markanın kişiliği ve hatta her ikisini de birlikte yansıtabilir. Bir markanın değeri; bir markayla, o markanın adıyla, ibaresiyle bağlantılı ve bir firmaya veya firmanın müşterilerine ürün ve hizmet yoluyla sağlanan değeri artıran ya da eksilten aktifler ve taahhütler bütünüdür. 

Başarılı markalar, hedef pazarın istek ve ihtiyaçlarını karşılayanlardır. Bir anlamda marka değeri, tüketicilerin marka hakkındaki fikirleri, bilgileri ve düşünce ile bilgilerin alışverişlerindeki alım kararını nasıl etkilediğidir.

Günümüzün gelişmiş ve müşteri odaklı ekonomilerinde markalar, artık işletmelerin en önemli sermayeleri haline gelmiştir. Markaların taşıdıkları önem, piyasada üretici ve tüketiciyi buluşturma noktası olarak tanımlandığında daha iyi anlaşılacaktır.

Günümüzde Ar-Ge yapan, Know How üreterek farklılık oluşturan markalar tüketici nezdinde değerini katlayarak devam ediyor. Global ölçekli değerli markalar olmak istiyorsak önce kaliteli üretimle farklılık sonra tüketici beklentilerine cevap vermek gerekir.

Güzel günler dileklerimle,

Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al